Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Pojištění cest s kartou na celý rok

Česko

Celoroční cestovní pojištění nabízejí ve spolupráci s pojišťovnami i banky - jako doplňkový produkt k platebním kartám. U nejdražších karet je pojištění v ceně zadarmo, u základních karet si připlatíte několik stovek.

Jezdíte-li za hranice jednou či maximálně dvakrát do roka, asi je pro vás nejvýhodnější jednorázové cestovní pojištění. Pokud ovšem v zahraničí trávíte každoročně více času, vyplatí se uvažovat o celoročním pojištění. To nabízejí všechny pojišťovny, ale podobný produkt je možné si sjednat i v rámci platební karty přímo v bance.

Pokud by se vám takové řešení pojištění cest líbilo, je dobré si nejprve ověřit, zda vaše karta neobsahuje pojištění automaticky. Většina bank má totiž v portfoliu platební kartu, jejíž součástí je cestovní pojištění. To platí zejména u karet edicí Gold a Business, které se vyznačují dražším ročním poplatkem v řádu několika tisíc korun.

Pojištění v ceně karty lze však nalézt i u nižších kategorií karet. Tuto možnost najdeme kupříkladu v nabídce Bawag Bank, která poskytuje s platební kartou MasterCard Standard pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb do limitu jeden mil. Kč. I zde je cena pojištění zčásti skryta v poplatku za kartu, který činí 600 Kč za rok. Podobně Komerční banka nabízí za roční poplatek 700 Kč Inter Card MasterCard s cestovním pojištěním s pojistným krytím až do výše 0,5 mil. Kč.

S levnou kartou za poplatek U karet, které v sobě cestovní pojištění neobsahují, si za ně zpravidla můžete připlatit. Než se však rozhodnete podepsat smlouvu, podrobně prostudujte pojistné podmínky. Cestovní pojištění totiž často není přímo produktem banky, ale je poskytováno některým z jejích smluvních partnerů. Pojišťovny skupiny AIG spolupracují s bankami Bawag, Citibank a GE Money, Uniqua je od počátku roku partnerem Raiffeisenbank.

Smlouvu s ČSOB Pojišťovnou uzavřete nejen u karet ČSOB, ale i u karet, které vydává Volksbank. Navíc v nabídce každého bankovního ústavu nalezneme několik variant pojištění. Ty se mezi sebou liší jak limity krytí a výší případné spoluúčasti, tak okruhem pojištěných osob.

U nejnižší varianty je běžně poskytováno maximální plnění okolo jednoho milionu korun, u vyšších variant je jeho výše zpravidla dvojnásobná. Pro cesty na dovolenou se může vyplatit si za příplatek k obvyklé sazbě sjednat pojištění s držitelem karty společně cestujících rodinných příslušníků.

Nabídka největších bank Komerční banka nabízí pojištění Comfort Plus za 2400 Kč ročně, které platí maximálně po dobu 60 dní za hranicemi ročně. Limit krytí léčebných výloh je 2 mil. Kč. V ceně je úrazové pojištění s limitem 2 mil. Kč, pojištění právní pomoci s limitem 200 tis. Kč a odpovědnosti za škodu s limitem 1,4 mil. Kč. Automaticky jsou pro většinu rizik pojištěni rodinní příslušníci.

Česká spořitelna nabízí pojištění Kooperativy a Vienna Insurance Group. Majitelé Osobního konta si mohou sjednat speciální pojištění v rámci účtu, ostatní se mohou pojistit ke svým kartám zvlášť. Pojištění Comfort stojí 300 Kč ročně, maximální roční pobyt za hranicemi je 90 dní. Produkt zahrnuje pojištění léčebných výloh do 1,5 mil. Kč, úrazů do 1 mil. Kč, odpovědnosti za škodu do 200 tis. Kč a zavazadel do 10 tis. Kč. V ceně jsou i další asistenční služby s limitem plnění 500 tis. Kč.

Základní produkt z nabídky ČSOB je Pojištění Standard rovněž za 300 Kč ročně. I v tomto případě je roční pobyt za hranicemi omezen na 90 dní. Limit na léčebné výlohy je 1 mil. Kč, na odpovědnost na zdraví 300 tis. Kč, na škody na majetku 100 tis. Kč.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...