Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Pojištění karty zaplatí i nové brýle

Česko

Zneužití platební karty nad 150 eur nově hradí banky. Pojištění proti zneužití karty tak ztrácí na zajímavosti, a pojišťovny se proto snaží produkty tohoto typu zatraktivnit novými službami, např. rozšířením pojistného krytí.

Pojištění proti zneužití platební karty už není po 1. listopadu, kdy začal platit nový zákon o platebním styku, tak zajímavé. Díky zákonu jsou totiž majitelé platebních karet odpovědní za jejich zneužití jen do výše 150 eur, tedy zhruba čtyř tisíc korun.

Některé banky se proto s pojišťovnami dohodly na rozšíření pojistných rizik. Česká spořitelna tak přichází s novým produktem, který se vztahuje například i na ztrátu kuponu městské hromadné dopravy, dioptrických brýlí nebo na poplatek za blokaci SIM karty odcizeného mobilního telefonu. Má to ale podmínku: tyto věci vám musí zloděj odcizit spolu s platební kartou.

„Pojištění jsme se rozhodli rozšířit z toho důvodu, že jsme se obávali, že pro klienty už nebude zajímavé,“ potvrzuje Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny. Se změnou rozsahu pojištění se banka s pojišťovnou rozhodly změnit i název. Nově se tak produkt jmenuje Pojištění karty a osobních věcí.

Pojistná rizika rozšířila ve spolupráci s pojišťovnou i Komerční banka. Pojištění Merlin se nyní nově vztahuje například i na náklady na náhradu nebo opravu zboží zakoupeného kartou vydanou v této bance nebo na náklady související se zneužitím odcizeného telefonu. To znamená, že když vám někdo ukradne telefon a bude z něj volat nebo posílat zprávy, pojišťovna vám tyto náklady uhradí. Samozřejmě opět za podmínky, že vám zloděj mobil ukradl spolu s platební kartou.

Další novinkou, kterou pojištění Merlin přináší, je krytí rizika zneužití platebních karet vydaných jinou bankou. To znamená, že pokud spolu s pojištěnou kartou vydanou v Komerční bance ztratíte i karty jiných peněžních ústavů, které nemáte pojištěné, můžete na tyto karty uplatnit krytí spoluúčasti do výše 150 eur z tohoto pojištění.

Pojištění Profi Merlin, které je určeno pro podnikatele a právnické osoby, kryje navíc i loupež nebo ztrátu hotovosti nesené jako vklad na pobočku Komerční banky, a to až do výše třiceti tisíc korun. Otázkou ovšem je, jak dokázat, že jste peníze chtěli v bance uložit.

Citibank zase po dohodě rozšířila platnost pojištění - místo původních 48 hodin před nahlášením ztráty bance už platí 72 hodin.

Většina bank se ale zatím s pojišťovnami na změně, kterou by neurčoval přímo zákon, nedomluvila. Kvůli zákonu se už pojištění nevztahuje například na blokaci karty. Ta je totiž nově i bez pojištění zdarma.

Z pojištění se v případě zneužití karty také nově vyplácí částka jen do výše 150 eur, tedy pokrytí spoluúčasti klienta. Vzhledem k tomu, že se spoluúčast vztahuje na každou transakci, pojistné limity mají stále význam. Pokud by zloděj stačil provést například čtyři transakce, jste odpovědní za 600 eur.

Pojištění vám ale může odpovědnost zcela či částečně pokrýt podle toho, jaký pojistný limit si zvolíte. Podle toho také budete platit roční pojistné. Zpravidla se ceny pohybují od dvou set korun, u některých bank je ale dostanou klienti zdarma. Například pojištění Basic u Volskbank stojí ročně 180 korun a roční limit pojistného krytí je nastaven na 15 tisíc korun.

Většina pojistných produktů navíc pokrývá i náklady na pořízení nových klíčů, mobilu a dokladů v případě, že vám je zloděj odcizí spolu s celou taškou. To je i jeden z důvodů, proč podle bank zatím nedochází k masivnímu rušení pojištění.

Na druhou stranu má pojištění i výluky, tedy definované situace, kdy vám pojišťovna nedá ani korunu. Zhruba polovina z nich neproplatí například náhradu škody a výdaje spojené se zneužitím karty, při kterém byl použit PIN. Výjimkou by byla jen situace, kdy jste ho prozradili pod nátlakem.

Autor: