Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Pojišťovny mohou zkusit růžovou inzerci

Česko

NOČNÍ HLÍDKA Britské řidičky mladší 30 let platí povinné ručení o polovinu nižší než stejně staří muži – neboť páchají o polovinu méně nehod. Teď pojišťovny straší, že s tím bude konec. Minulé úterý Evropský soudní dvůr v Lucemburku rozhodl, že pojišťovny v EU nesmějí (od prosince 2012) rozlišovat podle pohlaví.

1) Nářek pojišťoven pouštíme druhým uchem ven: když nebudou rozlišovat podle pohlaví, budou rozlišovat podle něčeho jiného. Ross Dawkins na blogu firmy Europe Economics cituje studii ze zemí, které rozlišování podle pohlaví zakázaly: řidičů se tam ptají na zdraví, nehody či příjmy.

Anebo mohou pojišťovny nabízet pojistky, k nimž přidají sedačku pro děti zdarma – což si koupí spíš ženy nebo otcové rodin, nikoli mladí pitomci. Případně to dělat jako britská Sheilas’ Wheels, která svou reklamu v růžové barvě cíleně zaměřuje na ženy.

2) Bohužel rozsudek znamená i „unisexové“ životní pojištění, což je vítězství soudu nad přírodou. Muži se – to je statistický fakt – dožívají kratšího věku, proto jim pojišťovny mohly nabízet vyšší doživotní roční rentu.

Evropský soud tím dotáhl do důsledků směrnici proti rozlišování mužů a žen z roku 2004. Ta obsahuje výjimku pro pojišťovnictví, jež se měla v prosinci 2012 přezkoumat. Soud se ale přiklonil k expertnímu názoru své generální advokátky Juliane Kokottové, podle níž by se výjimka mohla takto neomezeně prodlužovat.

Magazín CafeBabel.com v dubnu 2008 vykreslil německou profesorku Kokottovou jako milou matku šesti dětí, ročník 1951, jež nikdy nešla na mateřskou a věří v boj za genderovou rovnost. Výsledkem budou horší pojistky pro ty, jež měla směrnice ochránit.

*** VEgyptě po hodině revolucionářů nastala hodina právníků. Blog Comparative Constitutions píše 27. února o změnách ústavy po Mubárakově třicetileté éře. Změn je osm, nejbizarnější se týká článku 75. Dosud směl být prezidentem ten, kdo se narodil egyptským rodičům; teď má navíc platit, že nesmí být ženatý s Neegypťankou.

Nový článek 76 uvolňuje podmínky pro prezidentskou kandidaturu (stačí petice 30 tisíc občanů). Prezident smí sloužit jen po dvě čtyřletá období. O mandátu poslanců bude rozhodovat ústavní soud, nikoli parlament. Pokud výjimečný stav trvá déle než šest měsíců (v Egyptě trval od roku 1981), musí ho potvrdit referendum. Ruší se článek 179, podle nějž při potírání terorismu neplatí ochrana základních svobod.

Tamir Moustafa na blogu Foreign Policy (28. února) upozorňuje, co v návrzích kupodivu chybí: nemění se článek 5 zakazující politickou činnost Muslimského bratrstva („Žádná politická aktivita nesmí být vyvíjena – a žádná politická strana nesmí být založena – na základě náboženství.“). *** Malcolm Gladwell předkládá v časopise New Yorker 14. února vlastní žebříček právnických fakult.

Známý ranking z U. S. News & World Report má podle Gladwella fatální chybu, neboť nebere v potaz školné. On sám navrhuje tři kritéria: hodnota diplomu v dolarech (40 %), skóre uchazečů v jednotných přijímacích testech LSAT (40 %) a publikační činnost profesorů (20 %). Vítězem je fakulta v Chicagu; ovšem druhá je mormonská BYU v Utahu, až po ní Harvard a Yale. Michigan je 43. za Portorikánskou univerzitou. No, aspoň to Gladwell zkusil.

O autorovi| TOMÁŠ NĚMEČEK, redaktor LN

Autor: