Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Poklad dostane magistrát

Česko

PRAHA Hledači pokladů o něčem takovém sní snad neustále. Ovšem stříbrný poklad, který před několika dny objevili dělníci ve smíchovském činžovním domě, je všem jen na obtíž. Policie ani státní instituce a městské úřady si nevědí rady s tím, komu poklad připadne, pokud se jeho majitel nenajde.

Policie zatím nezná stáří ani hodnotu pokladu. Teprve hledá soudního znalce, který by jej ohodnotil. Nalezené stříbrné mince, prsteny, poháry, cihly a kříže váží 400 kilogramů. Někdo je, neznámo kdy a proč, nechal zazdít do světlíku ve sníženém přízemí domu, v místech, která nepatřila k žádnému bytu.

Souvisí to nějak s tím, že se v tomto domě narodil a žil autor Reportáže psané na oprátce Julius Fučík? Nebo to naopak nebyl vůbec žádný z nájemníků? Podle policie se to těžko zjistí.

„ Ale i kdyby žili potomci těch, co tam poklad zanechali, a my je třeba vypátrali, těžko by prokázali, že to patřilo jim. Museli by mít přesnou dokumentaci. Jen přijít a říct, náš děda mluvil o pokladu, který uložil na Smíchově, to nejde,“ sdělil policejní mluvčí Ján Mikulovský. Podle ministerstva kultury je nyní nutné zjistit, zda se jedná o archeologický nález. Ten by podle památkového zákona automaticky patřil státu.

Tento případ je však jiný. „Archeologický nález to podle mě není. Ten totiž zpravidla bývá nalezen pod zemí, což není tento případ,“ sdělil šéf archeologů pražského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Dragoun.

To vlastně znamená, že se poklad bude posuzovat podle občanského zákoníku jako takzvaná věc opuštěná.

„ V takovém případě musí obec, tedy pražský magistrát, vyvěsit na úřední desku, že se hledá vlastník věci. Pokud se ani pak nenajde, připadne poklad obci, respektive pražskému magistrátu,“ potvrdil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

O něčem takovém ale pražské radnice nemají ani potuchy. Radnici Prahy 5, na jejímž území se stříbrný poklad našel, otázka naprosto zaskočila. „To vůbec není v naší kompetenci. Jakmile se najde nějaký poklad, tak je automaticky ve vlastnictví státu, my s tím nemáme nic do činění. I kdyby byl v domě patřícím městské části, tak by byl státu. A navíc tento dům je v soukromém vlastnictví, takže poklad jde úplně mimo nás,“ prohlásil mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík.

Jasné není ani to, kdo se postará o zjištění, zda se jedná, či nejedná o archeologický nález. Podle mluvčího Cieslara to ministerstvo kultury nezajistí. „Musí to být pražský magistrát, kdo se obrátí kvůli tomu na Archeologický ústav Akademie věd,“ potvrdil LN Jan Cieslar.

Magistrát takový krok ale nechystá. „Poklad? Tak o tom mi nikdo nic neřekl,“ podivil se ředitel památkářů města Jan Kněžínek. Podobně reagoval i mluvčí magistrátu. „O žádném pokladu nic nevím,“ reagoval Jiří Wolf.

Objevení pokladu se někdy může obrátit proti nálezci. To se přihodilo poslanci Janu Bürgermeistrovi, který před lety neohlásil nález stříbra ve sklepě. On sám to nyní označuje za největší chybu své kariéry.

***

I kdyby žili potomci, tak jen přijít a říct, náš děda mluvil o smíchovském pokladu, to nejde

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!