Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poklonili se u ambasády i na mši

Česko

PIETA V ČESKU

PRAHA Stovky květin a svíček pokrývají plot u polského velvyslanectví v Praze. Právě sem chodí lidé od sobotní katastrofy uctít památku obětí.

„Jako obyčejný člověk nemám jinou možnost, jak vyjádřit solidaritu a soustrast, než tady položit květinu a zapálit svíčku,“ říká v neděli před ambasádou jedna z příchozích. V Polsku má mnoho přátel, i proto se jí celá událost dotýká osobněji. „Je to celé hrozné, navíc v souvislosti s výročím masakru v Katyni...“ jen těžko hledá slova.

Vlajka na velvyslanectví vlaje na půl žerdi, projíždějící auta ze zvědavosti a snad i z piety zpomalují. Někteří příchozí se před vystavenou, černě ozdobenou fotkou manželů Lecha a Marii Kaczynských pokřižují a sepnou ruce k motlitbě. Část lidí má v očích slzy. „Nemám sílu k tomu nic říkat. Je to prostě veliká tragédie,“ říká starší žena a utírá si slzy kapesníkem. Opře se o sloup, pláče, mlčky sleduje květiny a třepotající se plameny svíček.

Přicházejí sem cizinci, starší lidé, ale i mládež a rodiny s dětmi. Každý se zastaví alespoň na chvilku. „Přijeli jsme z Berouna. Myslím, že je samozřejmé při takové události zapálit alespoň svíčku a uctít tak památku obětí,“ vysvětluje tichým hlasem muž, který k ambasádě přišel s celou rodinou.

Kondolenční kniha zde bude pro každého oficiálně přístupná od pondělí. Lidé se do ní ale podepisovali již během víkendu. Velvyslanectví je sice uzavřené, na zazvonění je ale každý vpuštěn dovnitř. Zaměstnanci jsou v černém, všude je ticho. Před jedním ze sálů v prvním patře je fronta asi patnácti lidí. Čekají, až budou moci vepsat svou kondolenci do knihy i oni.

Do sálu vstupuje každý samostatně. Kniha je na vyřezávaném stole uprostřed místnosti. Kousek od ní stojí jeden ze zaměstnanců velvyslanectví a nepatrným kývnutím hlavy zdraví každého, kdo zasedne ke stolu s kondolenční knihou.

„I když bude zítra otevřeno pro všechny, nečekáme davy návštěvníků. Přijdou hlavně lidé z jiných ambasád,“ říká člen ochranky, který zájemce pouští do budovy.

Kondolenční kniha bude přístupná do středy. V pátek v deset hodin dopoledne pak bude nově jmenovaný pražský arcibiskup Dominik Duka sloužit v katedrále sv. Víta na Pražském hradě bohoslužbu za všechny oběti katastrofy.

U sv. Jiljí nebylo k hnutí Arcibiskup, jenž se oficiálně ujal úřadu právě v sobotu – v čase tragické havárie –, již za její oběti jednu mši celebroval, a sice včera dopoledne v pražském kostele svatého Jiljí. „Polský prezident zahynul nad místem, které je symbolické. Kde ve jménu popření Boha byl popírán také člověk... Je důležité, abychom v radosti dokázali být citliví k bolestem druhých,“ řekl Duka zhruba dvěma stovkám přítomných, mezi nimiž byl i apoštolský nuncius v Česku Diego Causero.

Bratři řádu dominikánů, k jejichž klášteru kostel patří, pak v pravé poledne navázali mší polské farnosti, při níž už ve svatostánku nebylo k hnutí. Její součástí bylo i obřadné držení minuty ticha.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...