Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud neodejde Tluchoř, odejdeme my

Petr Tluchoř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Tluchoř | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel zvažují odchod z poslaneckého klubu své strany, pokud v jeho čele zůstane Petr Tluchoř. Podle nich mohl totiž vědět o tom, že se poslanec ODS Jan Morava snažil sbírat kompromitující materiály na spolustraníky a další politiky. Tluchoř však zastává názor, že jejich odchod by sice byl nepříjemný, ale že se nenechá vydírat.

Raninec uvedl, že kdyby se premiér a vláda případem nezabývali, nemusel by kabinet při hlasování o důvěře podpořit.

"Já chci jasně říci, že se nenechám vydírat," reagoval Tluchoř v pořadu Impulsy Václava Moravce. Zároveň zvažuje, že klubu navrhne, aby hlasoval o důvěře ve své vedení nebo znovu zvolil předsedu. Klub se sejde v úterý, na tomto jednání by se však podle Tluchoře z časových důvodů o podobném návrhu hlasovat nemohlo. Odchod poslanců z klubu by podle něj znamenal složité hlasování o každém zákoně. "Ta křehká většina této vlády by byla ještě křehčí," podotkl.

Jan SchwippelPodle reportáže, kterou odvysílala televize Nova, se Morava snažil získat kvůli případnému vydírání informace na některé politiky. Podle Ranince bylo z pořadu evidentní, že o tom věděl i Tluchoř. "V úterý na jednání poslaneckého klubu budu proto navrhovat, aby byl odvolán z funkce předsedy klubu. Pokud se tak nestane, nebo sám neodstoupí, budu zvažovat své další setrvání v klubu," řekl Raninec.

Svůj postup prý konzultoval se Schwippelem, který souhlasil. Oba poslanci jsou společně s Vlastimilem Tlustým členy vnitrostranické platformy, která se vymezuje proti vedení strany.

Unikly informace z tajných služeb?
Tluchoř dnes řekl, že on a nikdo z vedení strany o ničem nevěděli. Připustil ale, že dostal od Moravy textovou zprávu s nabídkou snímků. Prý mu jen doporučil, aby si vzal na prodejce kontakt, aby věděl, o koho jde. Morava se dnes vzdal poslaneckého mandátu.

Raninec považuje za závažný problém i to, že Morava v reportáži mluvil o úniku informací z tajných služeb. Podle Moravy se snímky politiků obchodují přímo jejich příslušníci. Jako člen sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby to Raninec prý vidí jako vážné riziko.

Odchodem Moravy kauza nemůže skončit
"Pokud by se tím premiér ani vláda nezabývali a celá ta kauza by měla skončit bez vyšetření jenom tím, že se pan poslanec Morava vzdal poslaneckého mandátu, tak bych to považoval za velmi nepřijatelné, a jistě by to ovlivnilo i mé případné rozhodování při hlasování o důvěře či nedůvěře vládě," řekl.Juraj Raninec

Hlasování o důvěře vládě chce po volbách vyvolat opoziční ČSSD. Kromě Ranince a Schwippela se o tom, že by kabinet nemuseli podpořit, zmínili i Tlustý či poslankyně zelených Olga Zubová. Také na ni chtěl podle reportáže Morava vyvíjet nátlak.

Zubová vyzvala premiéra, aby kvůli aféře vyvolal hlasování o důvěře vládě sám. Její stranická kolegyně Věra Jakubková dnes vyzvala nové vedení Strany zelených, aby kvůli této kauze svolalo koaliční jednání, protože chce, aby se vše vyšetřilo. Zdůraznila však, že při případném hlasování o nedůvěře by proti vládě nehlasovala.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...