Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Pokuta pro Goldman Sachs

Česko

Banka Goldman Sachs neinformovala britské úřady, že je vyšetřována americkou Komisí pro cenné papíry. Za to musí zaplatit jednu z největších pokut, jakou kdy britský regulační úřad uložil. LONDÝN Mlčení znamená souhlas. A někdy také rekordní pokutu od Financial Services Authority (FSA), britského úřadu pro dohled nad finančními trhy.

Za špatnou spolupráci s FSA tak musí banka Goldman Sachs (GS) zaplatit pokutu 17,5 milionu liber (přes půl miliardy korun).

„GS se nesnažila nic zatajit, ale jejich vadné systémy a kontrolní mechanismy zapříčinily, že se komunikace mezi bankou a FSA dostala hluboko pod očekávanou úroveň,“ řekla k situaci Margaret Coleová, jedna z členek vedení FSA.

Jinými slovy, britskému regulačnímu úřadu vadí, že jej banka neinformovala o tom, že je vyšetřována americkou Komisí pro cenné papíry.

„Udělali jsme chybu“ Komise později GS obvinila z poskytnutí zavádějících informací vlastním investorům.

Před krizí nejvýnosnější banka na Wall Street totiž v roce 2007 nabídla svým klientům balíček cenných papírů odvozených od rizikových hypoték. Co však investorům neřekla, bylo, že fond Paulson & Co., který GS se sestavením balíčku pomáhal, sám sázel na propad jejich ceny.

Při vypuknutí krize jejich hodnota skutečně strmě poklesla a investoři přišli o miliardu dolarů. Banka sice připustila, že udělala „chybu“, když klientům zatajila spekulaci fondu Paulson, za ztracenou miliardu dolarů však odmítla převzít zodpovědnost. I přesto ale v červenci souhlasila se zaplacením 550 milionů dolarů (přes 10 miliard korun), a Komise pro cenné papíry svá obvinění stáhla.

Oznámení britského FSA o vyšetřování banky Goldman Sachs přišlo nečekaně jen několik dní po jeho americkém protějšku. O tento krok se prý zasadil tehdejší britský premiér Gordon Brown krátce před volbami do parlamentu.

Autor: