Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Němečtí motorkáři dostali za vjezd do Obřího dolu pokutu dvacet tisíc

Policisté se strážci Správy Krkonošského národního parku pokutovali motorkáře před chatou Lesovna nedaleko dolní stanice lanovky na Sněžku. foto: Správa KRNAP

Část motorkářů z Německa, kteří v srpnu vjeli přes zákaz do Obřího dolu v Krkonoších, dostala další pokuty. Správa Krkonošského národního parku uložila ve správním řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny sankce celkem devíti motorkářům, každý musí zaplatit 20 tisíc korun.
  13:23

„Dva z nich už tuto částku zaplatili,“ uvedl náměstek ředitele správy parku Jakub Kašpar. 

Nešlo o všechny motorkáře, kteří v srpnu přes zákaz do Obřího dolu vjeli. Původně se mluvilo až o 30 cizincích na motorkách, údajně členech klubu Hells Angels. Někteří stačili před příjezdem policie odjet. 

„Ve spolupráci s Policií České republiky se podařilo ztotožnit devět lidí, všichni ztotožnění byli z Německa. Ve všech případech byla vyměřena pokuta ve výši dvacet tisíc korun,“ řekl Kašpar.

Obří důl patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším oblastem Krkonoš. Horní hranice sankce je až 100 tisíc korun, motorkáři tak dostali pokutu při spodní hranici. 

„Ano, byli někde, kde neměli co dělat, ale pohybovali se po asfaltové cestě v údolí. Je to tedy něco jiného, když se někdo pohybuje na terénním motocyklu nebo sněžném skútru v jádrové zóně národního parku,“ vysvětlil Kašpar.

Pokut přibývá

V Krkonoších podle správců parku přibývá porušování zákazu pohybu v klidových územích národního parku a přestupků proti návštěvnímu řádu chráněného území. 

Počet pokut uložených na místě stoupá. Přibývá také přestupků, které se daří vyřešit. Strážci za loňský rok uložili 65 pokut za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny ve výši 81 tisíc korun. Právníci odboru státní správy řešili 58 správních řízení a uložili pokuty v částce 1,3 milionu korun

Motorkáři vjeli přes zákaz do Obřího dolu v sobotu 7. srpna. Obřím dolem vede frekventovaná výstupová modře značená turistická trasa z Pece pod Sněžkou na hřebeny a na Sněžku. Motorkáři se podle svědků dostali až ke kapličce v Obřím dole, kam z horského střediska vede asfaltová cesta.

Přivolaná policie některé motorkáře zastavila v Peci pod Sněžkou u dolní stanice lanové dráhy na Sněžku, když se z Obřího dolu vraceli. Zbývající motorkáři stačili odjet ještě před příjezdem policie.

Celkem 11 motorkářů dostalo od policistů na místě pokutu dva až tři tisíce korun, devět z nich za dopravní přestupek porušení zákazu vjezdu, a dva pokutovala cizinecká policie za to, že neměli v pořádku doklady.

Nejvyšší možnou sankci ve správním řízení, tedy zmíněných 100 tisíc korun, dostal nedávno každý ze čtyř motocyklistů, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších. Pohybovali se totiž v nejcennějších lokalitách Krkonoš, projeli třeba i Krakonošovou zahrádkou pod Studniční horou.

2. dubna 2020

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat