Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pol Pot

Česko

Revoluci Rudých Khmerů, kteří 17. dubna 1975 obsadili hlavní město Kambodže Phnompenh, historikové nazývají „pohřebním třeštěním“. Přesto byla Kambodžany zpočátku vítána s nadšením. Po amerických náletech a válce s Vietnamem si totiž málokdo dokázal představit, že lze zažít ještě něco horšího. Lze. Rudým Khmerům (komunistické straně Kambodže) to ani nedalo moc práce.

Jedním z hlavních viníků je Saloth Sar (1925–1998) zvaný Pol Pot, vůdce Rudých Khmerů a v letech 1976–1979 kambodžský premiér. V roce 1979 se sice Kambodža jako první z komunistických zemí od doktríny odklání, ovšem v té době padly režimu za oběť už dva miliony lidí. Pol Pot v novinovém rozhovoru z prosince 1979 svou hrůzovládu samozřejmě bagatelizuje: podle něj mohlo zemřít jen několik tisíc Kambodžanů, a to „v důsledku omylů naší politiky spočívající v tom, že poskytneme lidu hojnost všeho“.

O tom, kdo v zemi skutečně vládne, věděla jen hrstka vyvolených, obyčejní Kambodžané neměli o Pol Potově existenci ani ponětí. Pol Pot totiž žil od roku 1963 s partyzány bojujícími proti Vietnamu a o jeho „kariéře“ nevěděla ani vlastní rodina. Jeho dva bratři (další dva nepřežili počátky nového režimu) ho poznali pouze podle portrétu až po pádu režimu v roce 1979. Režim o Pol Potovi mluvil jako o „dělníkovi z kaučukových plantáží“ – žádné jméno, žádný portrét, žádný životopis. Výjimkou bylo Pol Potovo lživé CV vydané při návštěvě Severní Koreje.

„Kambodžský tyran, v jádru zoufale omezený, je jen bledou kopií výstředního a vzdělaného pekingského aristokrata Mao Ce-tunga,“ píše se v Černé knize komunismu o dvou diktátorech, kteří bývají srovnáváni. Pol Pot se nicméně více než marxismem inspiroval právě čínským režimem, ostatně jedna z jeho mála oficiálních cest do zahraničí vedla v roce 1977 právě do Pekingu.

Kambodžský režim překonal vše, co museli zažít lidé v SSSR nebo v Číně. V zemi byly zrušeny peníze, za necelé dva roky dokončena kolektivizace, třídní rozdíly smazány vyvražděním intelektuálů i obchodníků. V Demokratické Kampučii, jak Rudí Khmerové Kambodžu překřtili, nebyly střední školy, univerzity, knihy, sport či pošty. Každý Kambodžan měl den přesně naplánovaný: dvanáct hodin tělesné práce, dvě hodiny jídla, tři hodiny odpočinku a výuky, sedm hodin spánku. Všichni museli nosit černý oděv s dlouhým rukávem zapnutý až ke krku. Počátkem roku 1976 byly v zemi zavedeny kolektivní jídelny. Od té doby málokdo viděl pořádné jídlo, jedla se pouze rýžová polévka, přičemž obsah rýže v jedné porci činil zhruba čtyři kávové lžičky.

Během jediného dubnového týdne roku 1976 byla zničena kambodžská města a jejich obyvatelé vyhnáni na venkov, kde umírali hladem. Ani zde se nesměli držet na jediném místě, nýbrž byli deportováni zase jinam; jsou známy příklady tří až čtyř deportací tisíců rodin. Deportace do průmyslové oblasti (výroba juty) se kvůli nesplnitelným výrobním normám rovnala rozsudku smrti. Lepší šanci na přežití měli lidé v některém ze zemědělských regionů, kde byl relativní dostatek potravy.

Invaze Vietnamců do Kambodže z ledna 1979 byla obyvateli, kterým se podařilo přežít, vnímána jako osvobození. A dodnes ji tak nazývají.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!