Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Polabí: ráj infikovaných klíšťat

Česko

Obecně se má za to, že v horách přisátí klíštěte nehrozí. Omyl. Klíšťata přežívají až do 2500 metrů nad mořem. V bezpečí před nimi nejsme ani ve městech.

Nedávné deštivé počasí způsobilo, že se klíšťata začala schovávat do země. Kvůli teplejšímu počasí, které přišlo pak, klíšťata začala vylézat a hledat hostitele.

Pravděpodobnost, že se na nás přisaje klíště, tak v těchto dnech výrazně stoupá.

Pokud vás zajímá, jaká bude aktivita klíšťat během víkendu, podívejte se ve čtvrtek na www.chmi.cz/meteo/ok/klistata. html. Český hydrometeorologický ústav se Státním zdravotním ústavem zde už od března informují o tom, jak velké riziko napadení klíštětem hrozí. Předpověď vychází z očekávaných teplot a vlhkosti vzduchu a bude se uvádět až do října.

Česko je klíšťaty zamořené Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve smíšených nebo listnatých lesích, na loukách a hlavně v povodí řek. Objevují se ale i ve městech, kam je mohou z lesů a luk přenést třeba psi.

Obecně platí, že více klíšťat se nachází v nížinách. Nebezpečí přisátí hrozí ale i v horách, kam tyto parazity zanesou ptáci. Rozhodně neplatí, že se klíšťata vyskytují jen do 800 metrů nad mořem, jak se obecně traduje. Klíšťata zdolávají i Krkonoše. Opravdu v bezpečí jsme až od 2500 metrů nad mořem, kde často mrzne.

„V Česku je problém najít místo, kde klíšťata nejsou, protože tu máme hodně řek, potoků a lesů. Jedním z míst, kde se klíšťata nevyskytují, je třeba vrchol Sněžky na kamenitém podloží hor,“ říká Dagmar Hulínská ze Státního zdravotního ústavu.

Středočeský kraj hlásí nárůst počtu infikovaných klíšťat Obecně lze říci, že se klíšťata vyskytují každým rokem na stejných místech a jsou stejně infikovaná. Přesto ale v letošním roce stoupla infikovanost klíšťat ve Středočeském kraji v Polabí, a to o čtyři procenta. Například v okolí obce Káraný je infikováno přibližně každé třetí klíště. Podobně je na tom celé Polabí.

Klíšťatům se ale daří i v Praze. Nejvíce infikovaných parazitů se nachází v Hostivaři. Dalšími oblastmi, kde hrozí vyšší riziko nákazy, je Kunratický les, Krčský les a okolí Šáreckého potoka. Rozhodně není pravda, že mezi nejzamořenější pražské oblasti patří Stromovka. „Proč se někde výskyt klíšťat zvýší, přesně nevíme. Předpokládáme, že důvodem je velké množství hostitelů, hlavně domácích zvířat. Klíšťata pak mají dostatek potravy,“ vysvětluje Hulínská s tím, že velký výskyt infikovaných klíšťat je také v povodí řeky Moravy.

Na přelomu července a srpna je riziko minimální Největší riziko přisátí klíštěte hrozí na jaře. Letos začali být tito paraziti aktivní už v březnu, v dubnu se jejich počet výrazně zvýšil. Teplá zima způsobila nejen to, že se klíšťata začala vyskytovat dříve, ale právě také navýšení jejich počtu. V mrazech klíšťata často umírají. Letošní zimu jich hodně přežilo.

Téměř žádné riziko přisátí nehrozí podle Hulínské na konci července a začátkem srpna, kdy klíšťata kladou vajíčka. Klíšťata navíc nemají ráda vysoké teploty vzduchu a slunečné počasí. Nelze ale říci, že by v teplém počasí nebyla vůbec aktivní. Koncem srpna nebo začátkem září se ale začne aktivita klíšťat opět zvyšovat.

***

Počet případů

na 100 tisíc obyvatel

Chybí nebo jsou vynechány

1,00-3,00

3,01-5,00

5,01-7,00

7,01-12,00

12,01+

Město

Počet případů

na 100 tisíc obyvatel

1-9

10-19

20-36

37-49

50-177

178-236

237-298

Město

O autorovi| Barbora Minksová, redaktorka LN

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč