Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Poláci licitují, dohoda o základně stále není

Česko

Varšava odmítla i poslední návrh USA, že by si protivzdušnou obranu „půjčovala“ z Německa.

VARŠAVA/PRAHA Američané se stále marně pokoušejí dohodnout s Poláky na podmínkách, za jakých by na jejich území vybudovali protiraketovou základnu. Stále tak není jasné, zda tento týden do Polska bude mít důvod jet americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Pokud dohoda nebude, tak by zřejmě do Varšavy nejela.

Polský premiér Donald Tusk v pátek označil poslední nabídku USA za „neuspokojivou“. Jinými slovy tím řekl, že Američané stále odmítají kývnout na požadavky, o kterých Poláci mluví jako o „zajištění vyšší bezpečnosti země“. V praxi to znamená, že výměnou za protiraketovou základnu po USA chtějí střely Patriot a miliardy dolarů na modernizaci armády.

Riki Ellison, který má jako šéf agentury lobbující za protiraketový štít blízko k vyjednavačům z obou stran, pro agenturu Reuters upřesnil, že kamenem úrazu je otázka, kdo tyto střely zaplatí. Američané jsou prý ochotni hradit náklady za školení polské armády, které mají dosáhnout řádově milionů dolarů, střely ale platit nechtějí. „Polsko však trvá na tom, aby zaplatili všechno,“ tvrdí Ellison.

„Jedna střela nestačí“ USA podle zpráv z médií Polákům nabídly, že na jejich území dočasně přesunou střely Patriot z Německa. V Polsku by byly vždy jeden měsíc za čtvrtletí a poté by se vracely zpět. Takový systém by fungoval rok. Střely by vlastnili Američané, citovala ČTK polský deník Gazeta Wyborcza. List Dziennik k tomu dodal, že v nabídce byla pouze jedna střela Patriot, přitom k obraně samotné Varšavy jsou nutné nejméně tři. Polské vládě prý nicméně nezáleží na počtu střel, ale hlavně na tom, aby byly v Polsku natrvalo.

Polský premiér v pátek řekl, že je připraven dál jednat. „V tuto chvíli čekáme, jak nám Američané odpoví,“ řekl Tusk novinářům. Zdůraznil, že Polsko trvá na zajištění „vyšší bezpečnosti země“, protože protiraketová základna jako taková představuje bezpečnostní riziko. „Řadě zemí se to nelíbí,“ řekl v narážce na odmítavý postoj Ruska, které se otevřeně staví proti vybudování protiraketového štítu, jehož součástí má být i radar v České republice.

„Nemluvil bych o tom, že jednání skončila, nebo že byla pozastavena či přerušena,“ vysvětloval novinářům Tusk. „Jednání, aspoň podle mně, dál pokračují.“

Američané celou věc odmítli komentovat. Mluvčí ministerstva zahraničí USA Sean McCormack k tomu jen podotkl, že „jednání pokračují“.

***

Co chtějí Poláci Poláci (na snímku premiér Donald Tusk) chtějí zvýšit bezpečnost s tím, že americká základna představuje pro zemi „bezpečnostní riziko“. Původně žádali střely Patriot a miliardy dolarů na modernizaci armády. Američané jim nabídli, že ponesou náklady spojené se školením armády, rakety že si Poláci musejí zaplatit sami. Zatím poslední návrh měl být kompromisním řešením - do Polska by se jednou za čtvrt roku na měsíc stěhovaly rakety z Německa. Poláci ale chtějí vlastní rakety.

Autor: