Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Poláci se připomněli USA. Ostře

Česko

Polsko naléhá na to, aby Barack Obama neustupoval od předchozích závazků vybudovat ve střední Evropě prvky protiraketové obrany. BRUSEL/PRAHA „Doufáme, že nebudeme litovat důvěry, kterou jsme vložili do USA,“ citovaly tiskové agentury o víkendu poměrně ostrá slova polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského.

Za pozornost stojí jeho výrok zejména kvůli tomu, že trefně vystihuje poněkud skleslou náladu, která v Polsku poslední době panuje. Varšava se totiž začíná čím dál tím silněji bát, že nová vláda Baracka Obamy ustoupí od plánů na vybudování prvků protiraketové obrany ve střední Evropě. Krach projektu by totiž mohl představovat vítaný doping pro Rusko. Moskva je od začátku proti plánům předchozího prezidenta George Bushe umístit v Česku radar a v Polsku deset propojených protiraketových střel.

„Když jsme o tom začali diskutovat se Spojenými státy, ujišťovaly nás, že Rusko přesvědčí,“ podotkl na konferenci v Bruselu Sikorski. Doplnil, že Moskvu měli Američané ubezpečit především o tom, že systém má sloužit čistě obranným účelům. Sikorski navíc zdůraznil, že pro Polsko bylo podepsání dohody o instalaci střel politickým riskem. „Obávám se, že ruští generálové a dokonce i ruský prezident pokračují v tom, že nám hrozí umístěním střel krátkého doletu,“ uvedl Sikorski. Po zveřejnění amerických plánů Rusko hrozilo, že u Kaliningradu rozmístí rakety Iskander. V souvislosti s Obamovým příchodem do Bílého domu však své plány přehodnotilo. Kongresmanka Ellen Tauscherová na stejné konferenci zopakovala, že protiraketový systém nebude instalován, pokud se neprokáže jeho účinnost. (Tauscherová by se v nejbližší době mohla stát náměstkyní ministryně zahraničí pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost.) I tato slova dokazují, že Obama se na rozdíl od Bushe chová vůči Rusku vstřícněji. Dal již například najevo, že kdyby pominula hrozba z Íránu, protiraketový štít by se nemusel vůbec stavět, případně by byla jeho výstavba odložena.

Ošemetný problém Podobný scénář by však pro Polsko i pro část české politické scény představoval značnou komplikaci. Pečlivě budovaná spolupráce by dostala povážlivé trhliny. Oba státy totiž chápou vybudování amerického radaru a základny i jako pojistku proti budoucím ruským mocenský aspiracím. Andrew Kuchins, ředitel Ruského a euroasijského programu washingtonského Střediska pro strategické a mezinárodní studie, nicméně nesouhlasí s tezí, že by Spojené státy v takovém případě nechaly Varšavu a Prahu na holičkách.

Podle něj by Washington naopak umožnil představitelům obou zemí zachovat si před veřejností tvář. Česká republika by tak mohla počítat se slibovaným posílením vědecké spolupráce, zatímco pro Polsko by bylo útěchou posílení bezpečnosti prostřednictvím tolik vytoužené protiraketové baterie Patriot.

***

„Když jsme o tom začali diskutovat, Spojené státy nás ujišťovaly, že Rusko přesvědčí.“

„Ruští generálové a dokonce i ruský prezident pokračují v tom, že nám hrozí umístěním střel.“

Autor: