Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Poláci šidí stát. Přes Británii

Česko

Tisíce polských živnostníků přišlo na způsob, jak neplatit odvody na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnají se naoko v cizině.

VARŠAVA Stává se z toho masový jev, který by mohl ohrozit stabilitu polského sociálního a zdravotního pojištění. Polský Ústav národního pojištění (ZUS), který v sobě sdružuje obě pojištění, hovoří o škodách, které jdou v přepočtu do stovek milionů korun.

Poláci, kteří jsou v obcházení placení daní a odvodů pokládáni za mistry Evropy, pokud ne rovnou světa, přišli totiž na díru v zákonech. Majitelé obchodů, taxikáři, zvěrolékaři a další, si našli fiktivní zaměstnání v Británii, nebo Litvě a platí si pojištění a zdravotní pojištění v zahraničí. Tam je totiž pro soukromé podnikatele s nepříliš vysokými příjmy zcela minimální. Na rozdíl od Polska, kde musí platit měsíčně nejméně 800 zlotých (asi pět tisíc českých korun). A to i když jeho příjmy z podnikání jsou velice nízké, dokonce i pokud jsou ve ztrátě. V rámci evropského práva mají přitom i tito lidé právo na plnohodnotnou zdravotní péči i v polských nemocnicích.

Velký byznys s fiktivní prací Systém, který před několika dny popsal polský deník Gazeta Wyborcza, funguje tak, že taxikář, nebo doktor se zaměstná v Británii jako „konzultant“. Podle platných zákonů stačí, aby člověk část svých příjmů, byť jen jednu setinu, vydělávat mimo Polsko a pak nemusí platit v zemi odvody. Papírově je všechno v absolutním pořádku.

Z vyřizování fiktivních zaměstnání se mezitím stal velký byznys, na internetu jsou stovky zcela otevřených nabídek, které za poplatek zařídí „únik“ z placení odvodů. Podle zjištění ZUS například jedna litevská firma zaměstnává už na 800 polských „konzultantů“. Prostředníci to samozřejmě nedělají zadarmo, jak zjistil reportér Gazety Wyborczy, který o takovou práci předstíral zájem, firma nabízející fiktivní práci ve Velké Británii požadovala měsíční poplatek ve výši 499 zlotých, tedy asi 3000 korun.

„To, co se dnes děje, ohrožuje náš systém zdravotního a sociálního pojištění a je to i hrozbou pro bezpečnost státu. Věcí by se měla zabývat polská rozvědka,“ žádá Jeremi Mordasewicz, člen dozorčí rady polského ZUS.

Ministerstvo chce analýzu „Nechám si od ZUS poslat zprávu o tom, co se děje a pak přijmu odpovídající opatření. Situaci, že lidé nebudou platit odvody na sociální a zdravotní pojištění, nelze dopustit,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jolanta Fedaková. Jenže vina není jen na straně vychytralých živnostníků, ale také polského systému odvodů na zdravotní a sociální pojištění. „To, co děláme my, není nefér. Nefér je polský systém odvodů, který je zcela odtržený od reálné situace mnoha podnikatelů a vyvíjí na ně tvrdý finanční tlak. Lidé mají právo hledat způsob placení odvodů, který je výhodný pro ně a ne pro stát,“ citovala polská média jednoho z prostředníků.

Chybu na straně polského státu připouští i Jeremy Mordaszewicz, který je současně i členem vedení Konfederace soukromých zaměstnavatelů. „Už nejméně deset let žádáme, aby se pro podnikatele a také pro zaměstnance s nejnižšími příjmy zmenšily daně a odvody. Finanční zátěž těchto lidí je jedna z nejvyšších v Evropě. Lidé s nižšími příjmy platí například dnes čtyřikrát větší daně a odvody, než by platili v Irsku!“ tvrdí Mordaszewicz. „To, že v současnosti v Polsku musí podnikatel, který vydělá měsíčně 2000 zlotých z toho zaplatit 900 zlotých na odvodech, je naprosto absurdní,“ dodává člen dozorčí rady ZUS.

O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN v Polsku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!