Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Polárníci „přemohli“ vítr i kry

Česko

BRNO Život brněnských polárníků na stanici Masarykovy univerzity v Antarktidě se po třech týdnech od příjezdu zaběhl do rutinních kolejí. Patnáctičlenná skupina vědců z celé republiky společně zvládla i první potíže s nedostatkem vody.

Kvůli prudkému tání sněhových polí byl totiž potok, který je pro polárníky jediným dostupným zdrojem vody, natolik znečištěn naplaveninami, že ji nešlo použít ani pro technické účely. „Díky zásobám a perfektní disciplíně jsme však nemuseli ani zavést omezující režim,“ napsal z ostrova Jamese Rosse vedoucí výpravy Miloš Barták.

Všechny vědecké týmy již pracují na svých úkolech. S počasím zatím nejvíce bojovali geologové. Nejprve se nemohli přeplavit přes průliv zatarasený krami, pak jim zase pobyt v terénu komplikoval silný vítr. „Klimatolog expedice Kamil Láska naměřil extrémní hodnoty 25 metrů za sekundu,“ upřesnil Barták. Experti získávají údaje o geologické stavbě v oblasti Botana Bay na Antarktickém poloostrově, kde dosud žádný český výzkumník nepracoval. Část týmu také dokončuje geologické mapování započaté během loňské expedice. Biologové se soustředili na opravu a instalaci dalších „skleníčků“, v nichž zkoumají dopady oteplování atmosféry. Ornitolog Václav Pavel dokumentuje hnízdní kolonie rybáků antarktických a hodlá se zaměřit na tučňáky oslí a kroužkové, kteří právě nyní v nevelkém počtu připlouvají k ostrovu.

Zdravotní stav posádky stanice pojmenované po J. G. Mendelovi je dobrý. „Mírná nachlazení, kterých ostatně není mnoho, se stejně jako drobné odřeniny v Antarktidě nepočítají,“ podotkl Barták.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: