Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Policejní blamáž. Před zátahem varovali exšéfa Homolky lidé ze vsi

Česko

  7:00aktualizováno  10:52
PRAHA - Policisté se možná sami připravili o klíčové důkazy v kauze kolem Nemocnice Na Homolce. Již tři dny před velkým zátahem o něm totiž minimálně obviněný Vladimír Dbalý věděl: advokát exředitele špitálu Roman Hošta tvrdí, že díky policejní blamáži. Protikorupční útvar se ale brání, že informaci Dbalému kdosi zavolal a porušil tak zachování mlčenlivosti.

Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. foto: MAFRA

Když si ve středu brzo ráno pro Dbalého, který jako jediný z obviněných skončil ve vazbě (více ZDE), přišlo policejní komando přímo na noční službu do vinohradské nemocnice, vlastně ani nebyl překvapen. Sám ostatně policisty informoval, kde bude. Již v neděli mu totiž zazvonil telefon, v němž ho o chystané policejní akci varoval jeden z obyvatel jihočeské vesničky Osek poblíž Milevska.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě tam totiž vlastní statek rodiče Dbalého manželky. A policisté tam pravděpodobně plánovali prohlídku, jenže podle Hošty dost okatě. "Vzhledem k tomu, že chtěli nezúčastněnou osobu, zavolali předem panu starostovi," popsal advokát serveru Lidovky.cz.

‘Jsou slušní a panu doktorovi zavolali’

Jenže v obci, kde žije 140 obyvatel, se zjevně informace rychle roznesla a nakonec se dostala až ke Dbalému. "Protože se ve vesnici chovají slušně, v neděli to zavolali panu doktorovi," přiznává advokát. Obratem pak kontaktoval zaskočené policisty a dokonce s nimi chtěl domluvit čas prohlídky. "Nechtěli jsme hatit úkon, jen jsme žádali, jestli bychom se nemohli domluvit na konkrétní čas a nedělali to v šest ráno, protože musím odvést dítě do školky," vzpomíná Hošta na bizarní situaci.  

Jedním dechem dodává, že kriminalisty telefonátem nepříjemně překvapil. "Samozřejmě, pan kapitán byl rozladěn, odkud to vím, ale věděl jsem to díky pochybnému policejnímu postupu," tvrdí advokát Hošta.

Policisté podle něj do vísky skutečně dorazili. "V úterý tam poslali jedno vozidlo s policisty, kteří se tchána s tchyní zeptali na marginální věci týkající se jejich statku a občasné rodinné finanční výpomoci. Informaci dostali, odjeli a tím to skončilo," tvrdí Hošta. Detektivové podle něj pochybili, když osobě, s níž komunikovali, nedali povinnost mlčenlivosti.

Kauza řečí paragrafů

  •   2 osoby jsou obviněny pro zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti . 
  •  1 osoba pro účastenství ve formě pomoci ke zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti. 
  •  1 osoba pro účastenství ve formě pomoci ke zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Protikorupční útvar ale jakékoliv pochybení odmítá, detektiv prý starostu poučil o mlčenlivosti. "Mohu uvést, že osoba, která informace obdržela, a následně je měla neoprávněně předat jiné osobě, mohla porušit zachování mlčenlivosti, neboť jí muselo být zřejmé, že předání těchto informací může narušit trestní řízení," uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Přišli o důkazy?

Dbalý a další tři lidé čelí obvinění, že přes nastrčené firmy cinkli zakázku na skenování chorobopisů. Podle tvrzení žalobce měli způsobit  nemocnici škodu ve výši nejméně 56,9 milionu korun a získat pro sebe neoprávněný prospěch ve výši nejméně 53,4 milionu korun. Detektivové se tak mohli připravit o stěžejní důkazy potvrzující tvrzení v obvinění, celé skupině totiž kvůli kiksu dopřáli tři dny na "uklizení".

Hošta se navíc ve světle těchto událostí podivuje, proč jeho klienta poslal soud jako jediného do vazby kvůli obavě z útěku. "Ostatní tři obviněné propustili, tam není nikdo nadřazený nebo podřazený. Najednou mu přidali útěkovou vazbu, což je největší paradox. Pan doktor byl na konziliích v Číně a Belgii, takže kdyby chtěl utéct, už to dávno mohl udělat," poukazuje.

‘Chování policie? Chyběl už jen waterboarding’

Do policie se advokát navíc tvrdě obul kvůli chování ke Dbalému. "Zadrželi ho po noční službě, nenechali ho vyspat ani najíst a vodili ho jak cvičeného medvěda. Takové metody se používaly v 50. letech. Chyběl už jen waterboarding," zlobí se advokát.

Dbalého hned po zadržení odvezli k domovním prohlídkám, podle Hošty ho nechali vyspat, až když "odpadl". "Oni to píší lakonicky, že mu bylo umožněno si lehnout. Ve skutečnosti v závěru mezi čtvrtou hodinou ranní a půl sedmou padl do spánkového kómatu," tvrdí advokát. Proti policejnímu postupu prý opakovaně protestoval.

"V protokole o domovní prohlídce je celkem devět žádostí, kde jsme žádali o přerušení úkonu kvůli nelidskému zacházení. Byt se mohl zapečetit a pak pokračovat dál. Tomu nebylo vyhověno, jelo se nonstop 36 hodin," tvrdí Hošta. Podle policistů ale celá akce proběhla v pořádku. "Práva obviněných nebyla v žádném případě narušena, vše probíhalo naprosto standardně," říká policejní mluvčí Ibehej.

Detektivové a státní zástupci podle Hoštova názoru udělali mnohem více chyb. "Policisté mluví s panem doktorem bez účasti obhájce, odůvodnění úkonů vedených proti panu doktorovi je napsáno jak sloupek v bulvárních novinách. Hlavní příběh sdělení obvinění je to samé, co už bylo dvakrát prošetřeno a odloženo, což přezkoumalo vrchní státní zastupitelství," upozorňuje.

Jak napsaly LN, kauzu odložila státní zástupkyně Dagmar Máchová kritizovaná za postup při vyšetřování opencard. Žalobkyně se však ohradila vůči jakýmkoliv podezřením, že případ "zametla". Vrchní státní zastupitelství již pod vedením Lenky Bradáčové její postup potvrdilo jako správný. Případ pak opět otevřela v roce 2013, přebralo si ho ale vrchní zastupitelství.

Takové tvrzení je však podle městské státní zástupkyně v Praze Jany Hercegové nepravdivé. “Vrchní státní zastupitelství v Praze přezkoumalo postup dozorové státní zástupkyně Dagmar Máchové dne 5. 6. 2012, tedy v době, kdy Lenka Bradáčová ještě nevykonávala funkci vrchní státní zástupkyně v Praze. Za uvedení chybné informace se Lence Bradáčové Městské státní zastupitelství v Praze omlouvá,“ napsala Hercegová v prohlášení. 

Společně s Dbalým kriminalisté obvinili náměstka nemocnice Michala Toběrného a dva zástupce dceřinné společnosti špitálu Holte Medical Petra Kutila a Pavla Kocourka. Ten dříve pracoval na ministerstvu zdravotnictví. Trojici policisté propustili již ve čtvrtek večer.

Policisté zasahovali v nemocnici Na Homolce.

Zakázka se prodražila

Nemocnice zadala tendr na digitalizaci chorobopisů v červenci 2009, hlavním kritériem byla cena. Přihlásilo se sedm zájemců, do druhého kola postoupili tři. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Podle věstníku zakázek nemocnice původně předpokládala cenu 95 milionů korun, konečná cena činila 146 milionů korun bez DPH.

To, že se policie a ministerstvo zdravotnictví zabývají okolnostmi zakázky, uvedla loni v březnu televize Nova. Odvysílala, že práce dělala firma K2P za 30 milionů korun. V reportáži padla i zmínka o úplatku pro vedení nemocnice. Dbalý ještě jako ředitel na nemocničním webu napsal, že účast K2P byla v dokumentaci k zakázce zcela transparentně popsána a že žádná ze společností není odměňována za zprostředkování, všechny prý měly své úkoly. Vyšší cenu než u skenování běžných dokumentů zdůvodnil náročností digitalizování chorobopisů a nutností ochrany osobních dat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!