Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lessy jediným prezidentem. Červíček se ještě může vrátit, upozornil příští šéf vnitra

Česko

  14:51aktualizováno  16:24
PRAHA - Z napjatého dvojvládí u policie vyšel jako vítěz Petr Lessy. Ministr vnitra Martin Pecina totiž v úterý zrušil rozhodnutí, díky kterému policii téměř rok a půl šéfoval Martin Červíček. Lessy ale uvedl, že na funkci nelpí a pokud si to bude nový ministr přát, rezignuje. Podle Peciny lze výběrové řízení na šéfa policie čekat v řádu týdnů.

Policejní prezident Petr Lessy foto: ČTK

Jediným policejním prezidentem bude od středy Lessy, Červíček se vrací do funkce náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. Ministr to uvedl na tiskové konferenci. Podle Peciny došlo při Červíčkově jmenování do funkce k "výraznému pochybení".

Červíček zatím na aktuální zprávu nereagoval. Nezvedal telefon, ani neodpověděl na sms dotaz, který mu server Lidovky.cz zaslal.

Lessy řekl, že novému ministrovi vnitra (kterým bude v nové vládě nejspíše Milan Chovanec z ČSSD) nabídne po ustavení vlády rezignaci. Na postu policejního prezidenta prý nelpí. "Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády a nového ministra vnitra dát ministrovi rezignaci na svou funkci, pokud bude chtít," prohlásil.

ČTĚTE TAKÉ

Tímto krokem chce "zcela odblokovat situaci". Dodal, že do té doby nebude dělat žádné radikální personální změny. S variantou, že Lessy prezidentem dlouho nebude, počítá i Pecina. "V řádu několika týdnů proběhne výběrové řízení na nového policejního prezidenta," uvedl ministr.

Chovanec: Červíček se ještě může vrátit

Milan Chovanec (ČSSD), který je aktuálním kandidátem na nového ministra vnitra, další spolupráci s Lessym nevyloučil. "Dovedu si představit spolupráci s každým, kdo to myslí s policií dobře. Ale upřednostňuji, aby proběhl nový výběr," uvedl pro  serveru Lidovky.cz ministerský kandidát.

Upozornil však, že argumenty Červíčkova advokáta, které v plném znění zveřejnily Lidovky.cz, považuje za "vcelku závažné", a pokud se pan Červíček obrátí na soud, tak se také může stát, že bude čerstvě odvolaný šéf policie ještě slavit úspěch. "Může se stát, že v horizontu několika měsíců - a nelze to vyloučit -, může soud vrátit pana Červíčka do funkce," upozornil Chovanec.

Pravděpodobný příští šéf vnitra také upozornil, že přibyl nový problém - dva náměstci pro kriminální službu. Do této funkce se vrátil Červíček, ale je nyní obsazená Václavem Kučerou. "Já jsem zvědav, kdo má víc dovolené, zda pan Červíček nebo pan Kučera," podotkl Chovanec. "To policejní schizma neskončilo, spíš se pouze posunulo o jednu úroveň níže," míní Chovanec.  

Vyslyšel komisi

Pecina se úterním rozhodnutím ztotožnil s názorem své poradní komise, která mu v pondělí odvolání Červíčka doporučila. Podle ní neměl Červíčka po obvinění Lessyho v srpnu 2012 odvolat z pozice náměstka policejního prezidenta tehdejší ministr vnitra Jan Kubice, ale další z Lessyho náměstků Pavel Osvald.

"Otázka, proč jsem se řídil rozhodnutím komise, je na snadě - protože jsem toto rozhodnutí požadoval za správné," řekl k odvolání Červíčka ministr vnitra Martin Pecina. Červíčkův advokát však již dříve avizoval, že v případě odstranění Červíčka z čela policie podá takzvaný rozklad, případně i žalobu k soudu.

Petr Lessy a Martin Červíček

Lessy spolupráci s Červíčkem nevyloučil

Lessy nevyloučil, že by mohl s Červíčkem i nadále spolupracovat ve vedení policie. "Já si dovedu představit spolupráci s kolegou Červíčkem. Není to o tom, že bychom měli nějaké antipatie nebo že bychom spolu chodili na pivo. Ale na profesionální úrovni si dokážeme najít úroveň spolupráce, tak jak jsme ji měli nastavenou před vyhazovem," uvedl Lessy.

Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů z pomluvy a zneužití pravomoci. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat