Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policejní inventura: černá munice se našla nejen ve Slatině, ale i ve Vrběticích

Česko

  7:00
PRAHA - Nejen semtex v Slatině u Vysokého Mýta. Velká policejní inventura zbraní skladovaných v Česku nese další výsledky. Jak zjistil server Lidovky.cz a LN, inspektoři našli munici bez náležitých dokladů i ve skladech ve Vrběticích a v přilehlém okolí.

Co ve Vrběticích policie našla, je tajné. Nebyly to třeba hlavice do RPG (ručního protitankového granátometu)? foto: Reprofoto

Nález na jihovýchodě Moravy je nicméně natolik citlivý, že jej oficiální místa odmítala v pátek odpoledne upřesnit.

„Nemůžu to potvrdit ani vyvrátit, protože mi to zákon zakazuje. Podléhá to mlčenlivosti,“ řekl bez dalších podrobností ředitel policejní Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeněk Bambas, jenž má zbrojní inventuru na starosti.

Areál muničky Vlárské strojírny ve Vrběticích
Policie ve Vrběticích, na místě výbuchu munice

Nelegálně držený zbrojní materiál byl podle informací LN nalezen nejen ve vojenských skladech ve Vlachovicích-Vrběticích, jimiž na podzim loňského roku otřásaly neřízené exploze, ale také v objektech v blízkém okolí.

Nedovolené ozbrojování?

Policie totiž neprověřuje jen sklady, které spadají pod kuratelu Báňského úřadu, tedy ty, kde mohou být skladovány výbušniny. Prohledává rovněž velké sklady, kde firmy vykazují zbraně a střelivo, které podléhají jen dohledu policie. Pokud ovšem v takových skladech najde výbušniny, pak jde minimálně o nedovolené ozbrojování.

Zakázané protipěchotní miny ve Vrběticích

Ve Vrběticích se skladovaly mimo jiné zakázané protipěchotní miny, uvedl server Týden.cz. Miny prý objevili pyrotechnici, když prověřovali sklad po skladu. Jde o pozůstatek maďarské armády a do Česka je v balíku s jinou municí přivezla společnost Excalibur Army. Firma sdělila, že nešlo o zakázaný kontrakt. Úřady to  nepotvrdily a mlčí.

„Policie zahájila kontroly ve všech velkých skladech munice a zbraní, kterých jsou po celé zemi zhruba tři desítky. Výsledky jednotlivých kontrol, z nichž mnohé ještě běží, nemůžu komentovat,“ uvedl v pátek večer ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Palety se semtexem

„Jde ovšem říci, že v případě, že se najdou nelegální zásoby, je zahajováno správní nebo trestní řízení. V takovém případě je poskytování informací na státním zástupci,“ dodal Chovanec s tím, že vláda už vyčlenila na 200 policistů a hasičů pro posílení kontrol muničních skladů. Kontroly mají zjistit, zda zbrojaři v Česku drží černou munici, případně zda tu legální správně skladují.

Kvůli pátečnímu nálezu ve Slatině u Vysokého Mýta policie zahájila trestní řízení, a to pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Tamní sklady přitom využívá firma Multiagro, která má sice povolení k obchodu se zbraněmi, ale podle České televize se uvnitř našly i „palety se semtexem“ bez potřebných povolení. „Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání nedovoleného ozbrojování. Je tu možnost odnětí svobody až na pět let,“ řekla k nálezu ve Slatině policejní mluvčí Markéta Janovská.

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...