Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zahájila trestní řízení po kontrole muničního skladu ve Slatině

Asie

  15:37aktualizováno  19:44
PARDUBICE/PRAHA - Policejní prezidium v pátek kontrolovalo materiál v muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Policie už zahájila trestní řízení kvůli podezření z nedovoleného ozbrojování, na dotaz ČTK ale odmítka uvést, co ve skladě bylo.

Policejní prezidium kontroluje materiál uložený v muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta foto: ČTK

Jednatel firmy Rudolf Martin starší v pátek tvrdil, že šlo o běžnou kontrolu. Podle pardubického hejtmana Martina Netolického by měla kontrola potvrdit nebo vyvrátit držení nelegální munice a jejího nesprávného uskladnění.

Podle informací České televize bylo ve skladu osm palet nelegálně uskladněného semtexu a ještě v noci by je měl někdo odvézt. Hejtman tuto informaci nepotvrdil ani nevyvrátil. 

Policejní mluvčí Markéta Janovská ČTK řekla, že policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z nedovoleného ozbrojování. „Je tu možnost odnětí svobody až na pět let,“ dodala. „Je tady důvodné podezření, že tam kontrola nalezla věci, která tam nepatřily,“ řekl v pátek novinářům v Praze ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Teď se bude provádět šetření v té věci. Policie areál bude hlídat do té doby, než kontrola skončí. Není to nic mimořádného. Ty kontroly se provádějí po celé České republice,“ dodal. 

Policejní prezidium v pátek odmítlo o kontrole podávat informace.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani Chovanec podrobnosti k nálezu neřekl. Pokud se prokáže, že firma v objektu skladovala, co nesměla, může s ní být podle něj zahájeno správní nebo i trestní řízení. „Nehrozí obecné ohrožení. Není tam detekováno tak velké nebezpečí, že by to ohrožovalo obyvatele okolních obcí,“ řekl Hejtman Pardubického kraje Netolický (ČSSD) v pátek odpoledne řekl, že je situace pod kontrolou a bezpečnostní radu zatím svolávat nebude. Od pondělí ale bude v areálu firmy rozsáhlá kontrola České inspekce životního prostředí, kraje, Českého báňského úřadu a stavebního úřadu Vysoké Mýto.

„Areál má asi 12 objektů, povolení k uskladnění munice mají dva malé objekty. Další jsou bývalých statků zemědělského družstva a neodpovídají parametrům, které civilní muniční sklady mají mít,“ řekl hejtman.

Muniční sklad Mulriagro ve Slatině je podle ČT dalším podezřelým skladem
Kontrola muničních skladů

Do pondělního příjezdu kontrolních orgánů bude areál hlídat policie. Areál není oplocený. Uskladněno v něm je mnoho beden, které musí kontrola otevřít, přepočítat a zjistit druhy munice. Proto může kontrola trvat i několik týdnů. Úřady nakonec bedny mohou i zabavit a odvézt.

„Zjistí-li se jakékoliv pochybení, budeme trvat na vyskladnění areálu. Bezprostřední ohrožení obyvatelstva nehrozí,“ zdůraznil hejtman.

Netolický v polovině ledna po výbuších v muničním skladu ve Vrběticích obeslal všechny firmy v kraji, které skladují munici. Čtyři z nich reagovaly pozitivně a oznámily, co a jak skladují. Provozovatelé skladu ve Slatině sdělili, ať se kraj s touto otázkou obrátí na jejich právníka.

Policii při prohlídce skladu pomáhali zástupci báňského úřadu. Podle mluvčího Bohuslava Machka může případně báňský úřad vydat příkaz k vyklizení nebo zastavení provozu skladu, který spadá pod jeho kontrolu. „Takový příkaz jsme nedávali. Zúčastnili jsme se společného prohledání,“ řekl v pátek ČTK Machek.

Firma Multiagro

Firma Multiagro se zabývá výrobou civilního střeliva a obchodem se zbraněmi a střelivem.
V roce 2006 figurovala v případu údajného uvedení nedovoleného střeliva na trh. Šlo o střely s ocelovým jádrem, které dokážou prorazit například i neprůstřelné vesty. Firma ale tvrdila, že střelivo řádně prošlo státní zkušebnou a smí být distribuováno na civilní trh. Proto také podala trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
Obviněn byl bývalý ředitel policejního útvaru pro dohled a dozor nad problematikou zbraní Antonín Kreml, žalobce však jeho trestní stíhání zastavil s tím, že o policejním důstojníkovi bylo už rozhodnuto v kázeňském řízení. Policejní prezidium rozhodlo, že žádný přestupek nespáchal. Policista, který údajně způsobil milionovou škodu firmám, kterým bránil uvést na trh vyzkoušené náboje, tak zůstal nepotrestán.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...