6. listopadu 2017 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní odstřelovači vybavení tlumiči a nočním viděním zastřelili na Zlínsku již 51 divočáků

Odstřelovač - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstřelovač - ilustrační foto. | foto: MAFRA

ZLÍN Policejní odstřelovači zastřelili v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku již 51 divokých prasat. Do odstřelu se policisté zapojili před třemi týdny. V uplynulém týdnu ulovili policisté 13 divokých prasat.

„Všechna prasata byla z místa posléze opět odvezena pracovníky krajské veterinární správy,“ sdělila ČTK tisková mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Policejní odstřelovači zatím na Zlínsku zůstanou. „V této souvislosti opakovaně žádáme veřejnost o striktní dodržování zákazu vstupu do míst, kde bude lov probíhat, a to s ohledem na bezpečnost, která je pro nás prioritní,“ uvedla Kropáčová. 

Divoká prasata mohou v ohnisku nákazy prasečího moru střílet i policisté


Do lovu divočáků se na Zlínsku zapojily dvě desítky odstřelovačů, jejich zásahy jsou naplánované především na noc. Policisté mají k dispozici odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Jsou schopni zasáhnout zvíře na vzdálenost 150 až 200 metrů. Při střelbě mají pokyn mířit na hlavu, případně takzvaně na komoru, aby divoké prase padlo na místě a neroznášelo krví případnou nákazu do okolí. 

Odklízení zastřelených divočáků mají na starosti veterináři ve spolupráci s myslivci a hasiči. 

Střílet se bude dál

Ředitel zlínské krajské veterinární správy František Mahdalík na konci minulého týdne ČTK řekl, že by ve vysoce rizikové oblasti mělo být ještě asi 50 až 60 divokých prasat. Do několika týdnů by se měla populace černé zvěře v ohnisku nákazy zcela vymýtit, případně snížit na minimum. „Zhruba v polovině listopadu nastane říje, při které mají divoká prasata tendenci migrovat, a hrozí tedy zavlečení nákazy do jiných oblastí. Toto riziko se snažíme maximálně eliminovat,“ uvedl ředitel.

Do lesů, polí a na polní cesty ve vysoce rizikové oblasti mají lidé nadále zakázaný vstup. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na okraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz