Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nejzáhadnější český miliardář‘ se brání vyšetřování: Jde o dva roky starou věc

Jiří Kubíček - WSM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kubíček - WSM | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Nejzáhadnějšího českého miliardáře vyslýchala policie. Pro Jiřího Kubíčka, zakladatele a ­šéfa finanční skupiny WSM, si v noci na středu přišli do jeho zámku v Bezdružicích vyšetřovatelé z ­Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policie zároveň provedla razii v ­pražském sídle společnosti.

Z vyjádření Vrchního státního zastupitelství v Praze vyplývá, že zásah souvisel s podezřením ze spáchání zločinů podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle informací LN chtějí policisté prověřit, zda Kubíček protiprávně nenakládal s penězi klientů WSM. Místo aby je investoval na trzích, údajně za ně pro sebe nakupoval zemědělské podniky.

Samotný Kubíček, kterého již policisté propustili, záležitost nechtěl komentovat a redaktorům LN položil telefon. Ve večerním živém vystoupení na serveru YouTube ale uvedl, že vyšetřování probíhá na základě dva roky starého podnětu České národní banky a­ zatím nebylo vzneseno obvinění.

Bezdružický zámecký pán zbohatl na prodeji takzvaných forexových robotů, které podle něj s ­nebývalým úspěchem obchodují na trzích s měnami. Jak se Kubíček před půl rokem svěřil LN, i­ ten nejhorší z jeho robotů měl za poslední čtyři roky souhrnný výnos kolem 65 procent. Na tyto výsledky se nechaly nalákat desetitisíce klientů.

Jiří Kubíček - WSM
Jiří Kubíček - WSM

Problém je v tom, že podle analytiků renomovaných obchodníků s cennými papíry nedávají obchodní metody robotů smysl a nemohou fungovat. Před neférovými obchodními praktikami Kubíčkových firem rovněž několikrát varovala ČNB, jedné z nich dokonce udělila dvoumilionovou pokutu.

Hokejový mecenáš

Pochybnosti vzbuzuje i osoba samotného Kubíčka. Několikrát se neoprávněně pyšnil titulem docenta a inženýra a rovněž falešným diplomem doktora filozofie v oboru business and management, který měl obdržet na britské University of Hertfordshire.

Pochyby ale byly odsunuty do pozadí i díky tomu, že WSM si léta buduje image prestižní a ­úspěšné firmy. Její jméno nese druhá nejvyšší česká hokejová liga, firma sponzorovala zlínské extraligové hokejisty, v loňském play off pak hokejisty HC Škoda Plzeň, a od loňského října je dokonce oficiálním sponzorem národního hokejového týmu.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...