Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
24. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nejzáhadnější český miliardář‘ se brání vyšetřování: Jde o dva roky starou věc

Jiří Kubíček - WSM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kubíček - WSM | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Nejzáhadnějšího českého miliardáře vyslýchala policie. Pro Jiřího Kubíčka, zakladatele a ­šéfa finanční skupiny WSM, si v noci na středu přišli do jeho zámku v Bezdružicích vyšetřovatelé z ­Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policie zároveň provedla razii v ­pražském sídle společnosti.

Z vyjádření Vrchního státního zastupitelství v Praze vyplývá, že zásah souvisel s podezřením ze spáchání zločinů podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle informací LN chtějí policisté prověřit, zda Kubíček protiprávně nenakládal s penězi klientů WSM. Místo aby je investoval na trzích, údajně za ně pro sebe nakupoval zemědělské podniky.

Samotný Kubíček, kterého již policisté propustili, záležitost nechtěl komentovat a redaktorům LN položil telefon. Ve večerním živém vystoupení na serveru YouTube ale uvedl, že vyšetřování probíhá na základě dva roky starého podnětu České národní banky a­ zatím nebylo vzneseno obvinění.

Bezdružický zámecký pán zbohatl na prodeji takzvaných forexových robotů, které podle něj s ­nebývalým úspěchem obchodují na trzích s měnami. Jak se Kubíček před půl rokem svěřil LN, i­ ten nejhorší z jeho robotů měl za poslední čtyři roky souhrnný výnos kolem 65 procent. Na tyto výsledky se nechaly nalákat desetitisíce klientů.

Jiří Kubíček - WSM
Jiří Kubíček - WSM

Problém je v tom, že podle analytiků renomovaných obchodníků s cennými papíry nedávají obchodní metody robotů smysl a nemohou fungovat. Před neférovými obchodními praktikami Kubíčkových firem rovněž několikrát varovala ČNB, jedné z nich dokonce udělila dvoumilionovou pokutu.

Hokejový mecenáš

Pochybnosti vzbuzuje i osoba samotného Kubíčka. Několikrát se neoprávněně pyšnil titulem docenta a inženýra a rovněž falešným diplomem doktora filozofie v oboru business and management, který měl obdržet na britské University of Hertfordshire.

Pochyby ale byly odsunuty do pozadí i díky tomu, že WSM si léta buduje image prestižní a ­úspěšné firmy. Její jméno nese druhá nejvyšší česká hokejová liga, firma sponzorovala zlínské extraligové hokejisty, v loňském play off pak hokejisty HC Škoda Plzeň, a od loňského října je dokonce oficiálním sponzorem národního hokejového týmu.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.