Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Policejní razie v hernách. Majitelé prchali s 'černými' automaty pryč

Česko

  18:18
PRAHA - Hodně napilno měli v minulých dnech provozovatelé nelegálních heren v Česku. Policie totiž v noci na středu zahájila velkou razii a ti, na které si policie nedošlápla jako první, se snažili odvézt automaty rychle pryč a zamést po sobě stopy. Podrobnosti k zátahu uvolní policie až po víkendu.
Výherní automaty - ilustrační foto

Výherní automaty - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Akce byla dlouhodobě připravovaná a proběhla na několika místech v Praze i jinde v České republice," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Bližší podrobnosti sdělit odmítla. "Kriminalisté si to nepřejí, protože na tom dosud intenzivně pracují," zdůvodnila mluvčí. Policie na příští týden chystá tiskovou konferenci, kde o razii v hernách provozovaných v rozporu s platnými vyhláškami měst řekne více.

Zrušená herna v metru na Florenci

Okolnosti razie se však podařilo zaznamenat občanskému sdružení Občané proti hazardu. "Kolega šel v metru na Florenci, kde byla jedna nelegální herna, a všiml si, že je na ní cedule 'Mimo provoz'," vysvětlil aktivista Matěj Hollan, jak na zavírání heren náhodou narazili.

Rychlé stěhování

Předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda pak sedl do auta a objel další herny, o kterých věděl, že fungují nelegálně. "Zjistil jsem, že jsou všechny pozavírané. A ty které nebyly, tak jsem viděl, že je jejich majitelé stěhují," popsal Svoboda. Automaty nakládali do dodávek a odváželi pryč.

Jak dodal, hezky se v tu chvíli ukázalo, jak jsou tyto nelegální herny provázené s těmi oficiálními. "Mám to nafocené, jak auta oficiálních sítí heren odvážejí automaty z těch černých heren," řekl serveru Lidovky.cz předseda sdružení Občané proti hazardu. Podařilo se mu natočit i muže, který seškrabával jména osob zodpovědných za provozovnu z výlohy jedné z heren.

Herna Nemesis, v pozadí zaměstnanec v modrém tričku seškrabává cedulku, že tam kdy nějaká nelegální herna byla.
Rychlé stěhování herny Nemesis

Rychlé stěhování herny Nemesis. V pozadí zaměstnanec v modrém tričku seškrabává cedulku, že tam kdy nějaká nelegální herna byla.

"Policisté nemohli udeřit na všech místech najednou a navíc o všech třeba ani neví. Takže si myslím, že ještě dnes se z některých heren automaty narychlo stěhují," dodal Svoboda. Podle něj se policejní zátah mohl týkat více než stovky heren.  

K TÉMATU:

Razii uvítala i organizace Transparency International. "Za překvapivý a rozsáhlý zátah proti nelegálním hernám je třeba policii pochválit," uvedl Vladan Brož.