12. dubna 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odpůrce heren: Kalousek je hlavou hazardní mafie, měl by skončit

Miroslav Kalousek při rozhovoru s LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru s LN | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pozdě, ale přece, vítá útok Ústavního soudu na výherní terminály bojovník proti hazardu Svatopluk Bartík. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), jehož ministerstvo udělovalo firmám provozujících videoterminály povolení do konce roku 2014, by prý měl okamžitě odejít z politiky. V rozhovoru pro server Lidovky.cz ho Bartík označil za nedílnou součást hazardní mafie.

Lidovky.cz: Co říkáte na rozhodnutí Ústavního soudu?
Je smutné, že státu trvá tak dlouho, než přinutí ministerstvo financí dodržovat vlastní Ústavu a zákon. Ale zaplať pánbůh, že to alespoň se zpožděním funguje.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Kdo za nastalou situaci nese zodpovědnost?
Ministr Kalousek, protože vždy konal aktivně ve prospěch hazardní mafie, zmiňuje se o tom i BIS v posledních dvou výročních zprávách. Za to by měl v politice okamžitě skončit a už se v ní neukazovat.

Obce dostaly účinnou zbraň

  • Ústavní soud otevřel obcím cestu k účinnější regulaci hazardu. Na návrh Klatov vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provoz videoloterijních terminálů povolených ministerstvem financí až do konce roku 2014.
  • Provozovatelé terminálů se chystají na spory se státem o miliardové škody. Ministerstvo nález respektuje, ale obává se případných arbitráží.
  • Podle Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů klesnou daňové výnosy a tisíce lidí přijdou o práci. Unie herního průmyslu považuje nález za retroaktivní zásah do podnikání.
  •  Rozhodnutí prý také povede k zakládání černých heren.
  • Ministerstvo financí nyní zřejmě bude muset rušit ta povolení, která se ocitnou v rozporu s obecními vyhláškami. Úřad ale upozorňuje, že terminály nezmizí ze dne na den. Konkrétní počet zrušených terminálů záleží na dalším postupu samospráv a ministerstva. Je na obcích, zda hazard na svém území zcela zakážou, nebo zvolí mírnější regulaci.

Zdroj: ČTK

Lidovky.cz:  Kalousek ale varuje, že kvůli zrušení přechodné lhůty mohou ze strany provozovatelů přijít arbitráže...
My jsme to už dávno napadli jako naprosto vylhaný právní názor, naopak nikdo nemůže žádat kompenzace za něco, co způsobil protiústavní stav, byť ho vyvolalo ministerstvo financí, v tomto případě sněmovna protiústavní částí zákona. Když soudce Výborný četl odůvodnění, jednoznačně uvedl, že České republice nehrozí arbitráž ani jednoho haléře. Pokud to Kalousek tvrdí, premiér Nečas by ho měl okamžitě odvolat. Je to důkaz toho, že Kalousek je nedílnou součástí, ne-li hlavou hazardní mafie v Česku.

Lidovky.cz:  Máte pro svá slova důkazy?
Třeba větu z poslední zprávy BIS, kde se píše, že má pod kontrolou tvorbu legislativy v oblasti hazardu na všech úrovních. Když ho vedoucí kontrolního výboru upozornil na to, že ministerstvo jedná nezákonně, na hodinu ho vyhodil a nezákonná rozhodnutí podepisoval za něj. Takže já můžu s klidem říkat, že Kalousek je mafián.

Lidovky.cz:  Považujete rozhodnutí Ústavního soudu za přelomové?
Já jsem to označil jen za začátek konce hazardu. Naším cílem je protlačit takovou podobu loterijního zákona, aby společenská, fiskální, bezpečnostní, zdravotní a jiná negativa byla menší než případná pozitiva. Čili úplný zákaz, nebo kompromis po vzoru Rakouska a Maďarska, které během jednoho týdne přijalo nový zákon a v celém Maďarsku zůstala jen tři kasína v luxusních hotelech.

Lidovky.cz:  Provozovatelé terminálů ale varují, že se v důsledku zákazu rozbují nelegální hazard, z něhož obce nemají nic...
Oni samozřejmě tímto zastrašují obce, které si nyní o hazardu mohou suverénně rozhodovat. Státní úřady mají prostředky, jak nelegální herny okamžitě zavřít a majitele stíhat a postavit před soud. 

Lidovky.cz:  Co je podle vás největším problémem způsobeným hazardem?
Jeho totální přebujelost, v jejímž důsledku máme až stovky tisíc závislých, kteří škodí sobě i svým rodinám. Nemluvím o kriminalitě, nejméně polovinu veškeré majetkové kriminality mají na svědomí gambleři.

ogoOndřej Golis