Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie chce obžalovat šéfredaktora Vlasteneckých novin za jeho rasistický článek o bohumínské tragédii

Děti zapalují 9. srpna 2020 svíčky za oběti u pietního místa blízko domu v Bohumíně, ve kterém předchozí den při požáru bytu v jedenáctém patře zahynulo 11 lidí. foto: ČTK

Aktualizováno
Bohumín - Ostravští policisté navrhli státnímu zástupci, aby obžaloval šéfredaktora webu Vlastenecké noviny Radka Veličku. Ten žádosti vyhověl, upozornil iRozhlas. Velička byl obviněn v souvislosti s rasistickým článkem zveřejněným po loňském tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Na posun v úterý upozornila Česká televize. ČTK podání návrhu potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí.
  11:49aktualizováno  15:20

Obviněný dvaačtyřicetiletý muž ve svém textu uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o škodné a parazitech. Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, server psal o zemřelých jako o cikánech. Policie vzápětí potvrdila, že se rasistickým článkem zabývá.

„Kriminalisté ukončili vyšetřování s návrhem na podání obžaloby na jednu fyzickou a jednu právnickou osobu v souvislosti se zveřejněním rasistických článků ve Vlasteneckých novinách. Za uvedené jednání hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ řekla Jiroušková. Okresní státní zástupce v Ostravě Ladislav Hradil ČTK potvrdil informaci iRozhlasu, že obžaloba už byla podána. „Hlavní líčení ale ještě nebylo nařízeno,“ řekl.

Žena zapaluje 9. srpna 2020 svíčku za oběti u pietního místa blízko domu v...
Obyvatelé domu v Bohumíně, ve kterém předchozí den při požáru bytu v jedenáctém...

Letos v lednu pražská policie v podobné souvislosti obvinila dalšího muže. I on vyhotovil a následně umístil komentáře nenávistného a rasistického charakteru směřované k lidem bydlícím v zasaženém bytě. Z komentářů podle policie prokazatelně vyplývalo schvalování zločinu a morální podpora pro jeho pachatele. Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. Ve vězení by mohl strávit až tři roky. Vyšetřování tohoto případu podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dál pokračuje.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...