23. února 2018 15:43, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Matka neudržela na lanovce dceru. Ta spadla z 11 metrů na zmrzlý sníh, bez zranění

Lanovka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lanovka - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ROKYTNICE NAD JIZEROU Policie žádá o pomoc při vyšetřování pádu čtyřletého dítěte ze sedačkové lanovky v lyžařském středisku v Rokytnici nad Jizerou. Čtyřleté děvčátko tam ve čtvrtek dopoledne nedokázala matka udržet a dítě spadlo z výšky 11 metrů na umrzlý sníh. Dívenku transportoval vrtulník do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde zjistili, že naštěstí vyvázla bez zranění. Policie teď hledá svědky události, sdělila v pátek semilská policejní mluvčí Ivana Baláková.

„Ve čtvrtek 22. února mezi 10:45 a 11:00 nasedla do sedaček lanové dráhy v lyžařském areálu Horní Domky matka se dvěma syny ve věku šest a 11 roků a také se čtyřletou dcerkou. Tato malá dívenka však v době rozjezdu dráhy na sedačku pořádně nedosedla a nebyla v ní nijak zajištěná. Její matka ji proto přidržovala oběma rukama a volala na obsluhu, aby lanovku zastavila. Do policejního protokolu žena uvedla, že ani po jejím volání lanovku nikdo nezastavil,“ popsala událost Baláková.

Dítě podle matky propadlo panice, házelo sebou a přitom ženě pomalu vyklouzávalo z rukou. „Poblíž třináctého sloupu lanové dráhy ve výšce 11 metrů nad zemí ji už žena neudržela a dívenka spadla na umrzlý sníh. Okamžitě se k ní sjeli další lyžaři, kteří jí přivolali pomoc. Matka měla vedle sebe dvě další vystresované děti a, aby se ze sedačky nezřítily také, musela s nimi dojet až na vrchol,“ dodala policejní mluvčí.

„Odjela se zavřeným rámem“

Horská služba mezi tím přivolala záchrannou službu a vrtulník dítě dopravil do Hradce Králové. V této souvislosti policie hledá svědky, kteří matku s dětmi viděli na lanovku nasedat. „Aby nám pomohli zjistit, co se při jejich nastupování stalo a jak fungoval dozor u lanovky,“ dodala Baláková.

Ředitel skiareálu Vít Pražák incident s ohledem na probíhající policejní vyšetřování nechtěl příliš komentovat. „Naši zaměstnanci tvrdí, že nepochybili a paní odjela se zavřeným rámem. Na to se tady dbá,“ řekl serveru Lidovky.cz s tím, že pokud zaměstnanci obsluhy vidí, že lidé na lanovce stahují rám, už se věnují dalším lyžarům připraveným na odjezdu.

S matkou holčičky se podle svých slov již sešel a událost s ní probral. “Pokud je pravda, co ona tvrdí, a prokáže se to, tak policie a soudy budou konat. V tuto chvíli k tomu nemohu zaujímat žádné stanovisko,“ dodal Pražák.

Veškeré informace vedoucí k objasnění všech okolností závažné nehody na sjezdovce přijme policie na tísňové telefonní lince 158 nebo na kterékoli služebně. „Po nashromáždění potřebných podkladů odevzdáme spisový materiál Drážnímu úřadu, který rozhodne o tom, kdo a co porušil a případné porušení může potom řešit jako přestupek proti zákonu o dráhách,“ dodala.

ČTK, rsaRobert Sattler

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz