Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česká plukovnice chce velet Interpolu. O obsazení prestižního postu se rozhodne v listopadu

Viceprezidentka Interpolu Šárka Havránková foto: Michal Turek, MAFRA

Viceprezidentka Interpolu Šárka Havránková se uchází o pozici jeho šéfky. Největší mezinárodní policejní organizaci vede momentálně Jihokorejec Kim Čong-jang. O tom, zda česká plukovnice uspěje, rozhodne Valné shromáždění v listopadu v Istanbulu.
  14:22

„Šárka Havránková kandiduje na prezidentku Interpolu! Děje se tak dva roky poté, kdy byla v Santiagu jako první Češka v historii zvolena do funkce viceprezidentky,“ uvedla ve čtvrtek na Twitteru policie.

Havránková byla předloni na podzim zvolena jako první Češka do vedení Interpolu, stala se viceprezidentkou pro Evropu. Stále také vykonává pozici vedoucí odboru mezinárodní policejní spolupráce policejního prezidia. „Pro českou policii to je rozhodně obrovský úspěch, protože je to poprvé v historii, co se něco takového povedlo. Je to pro nás opravdu velká čest,“ komentoval její zvolení v roce 2019 policejní prezident Jan Švejdar.

Česká šéfka Interpolu Havránková vyšetřovala i dětského vraha Dutrouxe

Interpol je největší mezinárodní policejní organizace. Byl založen za účelem výměny informací o mezinárodně působících zločincích i o trestné činnosti a teroristických akcích v členských zemích. Česká republika se stala jeho členem v září roku 1993. Sídlo organizace je v Lyonu. Kim Čong-jang vede Interpol od listopadu 2018.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat