Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie oponuje vrahovu lékaři: Mohl ho o zbraně připravit, ale neudělal to

Česko

  18:29
PRAHA/UHERSKÝ BROD - Lékař střelce z Uherského Brodu Roman Kouša ve čtvrtek uvedl, že vrahovi potvrzení o způsobilosti držet zbraně pozastavil, ačkoli mu ho původně vydal. Mluvčí krajské policie ve Zlíně Patrik Stránský ale serveru Lidovky.cz řekl, že vrah platný průkaz měl a byl to právě lékař, který měl moc ho o něj připravit. To však neudělal.

Pieta za oběti střelby v Uherském Brodu. foto: Reuters

Lidovky.cz: Vrahův lékař Roman Kouša včera tvrdil, že mu potvrzení o způsobilosti k držení zbrojního průkazu sice vydal, ale poté ho zastavil. Na zneplatnění se sám podílel. Je to pravda?
Můžu k tomu říct jen to, že ten vrah měl platný zbrojní průkaz. Jeho platnost končila v dubnu 2015 a on v zákonné lhůtě požádal o prodloužení toho průkazu. Doložil vše, co bylo potřeba, tedy žádost a vyjádření lékaře, a protože na vyjádření lékaře stálo, že je způsobilý, tak mu byl zbrojní průkaz prodloužen.

Lékař Roman Kouša tvrdí, že uherskobrodský vrah neměl platný zbrojní průkaz

Lidovky.cz: Proč tedy lékař tvrdí, že se na zastavení sám podílel a průkaz byl neplatný?
Já to teď nedovedu vyvrátit ani potvrdit, v té věci probíhá správní řízení. Ale kdyby nás tehdy při řízení o prodloužení lékař informoval, že ten člověk není způsobilý, tak mu průkaz nejenže nebude prodloužen, ale bude zahájeno i správní řízení o zrušení toho stávajícího a odnětí zbraní. Odbor vnitřní kontroly to prověřil, postupovali jsme podle zákona a jediný, kdo to mohl zvrátit, byl lékař. Nicméně lékař dal tomu člověku dobrozdání. Poté proběhly lustrace v informačních systémech, byl dotazován městský úřad v Uherském Brodě, zda má záznam v evidenci přestupků. Od nich jsme dostali zprávu, že žádný přestupek neměl. Takže v ten okamžIk nebyl žádný důvod o tom pochybovat, když se tyto autority vyjádřily tak, že je všechno v pořádku. 

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Měl tedy lékař jako jediný skutečnou možnost prodlužování zastavit?
Kdyby ten člověk nedonesl potvrzení, že je způsobilý, tak policie by okamžitě zahájila správní řízení, které by vedlo k odnětí průkazu.

Lidovky.cz: Jak dlouho takové správní řízení trvá?
Nejsem odborník, ale nějakou dobu to trvá. Správní řízení má své lhůty. Něco jiného by bylo, kdybychom měli sebemenší signál, že ten člověk třeba sousedovi řekl „já tě odprásknu“. V ten moment má policie zákonné oprávnění průkaz odebrat. My jsme ale od nikoho žádné hlášení nedostali. Kdyby s tou zbraní chodil někde, kde nemá, kdyby se s ní zdržoval ve společenských prostorech nebo při velkém setkání lidí, třeba na sportovních zápasech... ale nic takového on neudělal, autority se za něj postavily, pro policii tím pádem nebyl podezřelý a bylo mu vyhověno.

Lidovky.cz: Takže informace, že měl ve městě „špatnou pověst“ a byly s ním problémy, jsou nepodložené?
Nedovedu komentovat to, co se říká po městě... nám se nedostal do ruky žádný argument. Až posléze vyšly najevo informace, které zavdávaly obavu, že ten člověk i přes prohlášení lékaře není úplně v pořádku. Sama policie poté začala činit kroky k tomu, aby byl jeho stav přezkoumán.

Lidovky.cz: Lékař ale tvrdí, že se na zastavení sám podílel...
To já nedovedu rozporovat. Jestli policisté měli ty informace od rodiny, od sousedů nebo od lékaře to já v tuhle chvíli nevím. Ale byli to oni, kdo tu revizi vyprovokoval.