Kritika se na policii snesla po policejním zásahu proti střelci v Uherském Bordě. Ten minulý týden v místní restauraci Družba zastřelil osm lidí a později obrátil zbraň i proti sobě (VŠE o útoku ČTĚTE ZDE).
Za příliš pomalý označil postup zasahujících policistů například přeživší Petr Gabriel, který se před střelcem schoval na záchodě. Ze svého úkrytu prý policii několikrát informoval o tom, co se v jídelně děje, a poté, co uslyšel několik výstřelů, ji také nabádal k okamžitému zásahu. Policie se ovšem brání tím, že neměla dostatek informací a nechtěla ohrozit život případných rukojmí. Podobně na policejní postup reagoval i starosta Brodu Patrik Kunčar, který si zase stěžoval na to, že mu policie coby starostovi nepodává žádné informace.
Policisté v Brodu měli ihned střílet, chybí jim ale výcvik, myslí si odborníci |
Předsednictvo odborového svazu ale jakoukoli kritiku odmítá. „Zásadně odmítáme nepravdivé, nekvalifikované a osočující výpady proti příslušníkům Policie České republiky,“ stojí v tiskové zprávě. V době, kdy je celý zásah policie vyšetřován Generální inspekcí, se podle předsedy Milana Štěpánka „vynořují odborníci na všechno, zejména na taktiku policejních zákroků, na statečnost policistů i na právní posouzení atd.“.
Spíš než ‚upovídanost‘ starosty mě ohrozila pomalá policie, říká přeživší z Brodu |
Podle Štěpánka si tak nezasvěcený občan může snadno vytvořit obrázek, že policie nevykonává svou práci dobře. „Nezávislý odborový svaz není oprávněn posuzovat postup policistů v této věci. Ale k tomu nejsou oprávněni ani politici, média nebo jiné subjekty,“ uvedl. Snaží se prý zabránit „bezdůvodné dehonestaci, která se nyní téměř v přímém přenosu odehrává“.
První informaci o střelbě dostala policie ve 12:38, o minutu později přišel další telefonát s tím, že se v uherskobrodské restauraci Družba střílí. Ve 12:47 přijela na místo policejní hlídka. Pachatel na ni začal pálit a strážníci se proto stáhli. Na místo byla povolána zásahová jednotka z Brna. Mezitím komunikoval policejní vyjednavač se střelcem telefonicky, po čase ale pachatel odmítl spolupracovat. Teprve až ve 14:21 vnikla do restaurace zásahová jednotka, tedy krátce poté, co se ozval výstřel, kterým střelec spáchal sebevraždu.
Za kritikou policie ale vidí Štěpánek snahu o senzaci. „Policie má mít především podmínky a prostředky pro svou práci a nesmí být předmětem politických hrátek nebo osobních ambicí. Zastavme proto hon za senzací a potlačme snahy bezdůvodně osočovat policii a její příslušníky. Nezaslouží si to,“ dodal.
Stanovisko Předsednictva Nezávislého odborového svazu Policie České republikyPředsednictvo NOS PČR zásadně odmítá nepravdivé, nekvalifikované a osočující výpady proti příslušníkům Policie České republiky, které se vztahují k tragické události v Uherském Brodě. V době, kdy je vedeno vyšetřování nejenom této mnohonásobné vraždy, ale je prošetřován i samotný zákrok policie, se vynořují „odborníci na všechno.“ Zejména na taktiku policejních zákroků, na statečnost policistů, na právní posouzení, etc. Příkladem může být nedělní vystoupení pana Mgr. Petra Gazdíka v diskuzním pořadu TV Prima Partie. Patrně je nadán obsáhlými znalostmi, které mu dávají schopnost označovat české policisty jako nekompetentní a oprávnění vyvolávat mezi občany paniku a častovat veřejnost zkreslenými údaji o „výhodách“ policistů. Pro nezasvěceného diváka není těžké učinit si závěr, že policie je za tragédii v Uherském Brodu zodpovědná. NOS PČR není oprávněn posuzovat postup policistů v této nebo jiné konkrétní věci. Ale k tomu nejsou oprávněni ani politici, média nebo jiné subjekty. Pokud se chceme považovat za právní stát, musíme v co nejširší míře vědět, že pouze orgány činné v trestním řízení mají k tomuto výhradní právo a povinnost. Z našeho pohledu je nutné zajistit pro příslušníky a zaměstnance Policie České republiky ochranu jejich práv a podmínky pro činnost. Tedy i zabránit jejich bezdůvodné dehonestaci, která se nyní téměř v přímém přenosu odehrává. Proto Vás, vážení politici, novináři, spoluobčané, žádáme - zamyslete se, prosím, nad současnou situací s nadhledem a s maximálním využitím právního vědomí. Policie České republiky a její příslušníci plní svou roli s maximálním nasazením i přes veškeré dříve uskutečněné negativní dopady na jejich právní postavení, technické vybavení a sociální podmínky. Nikdo je nemůže bezdůvodně obviňovat a bez detailních znalostí posuzovat jednotlivé zákroky. To patří orgánům, které jsou k tomu pověřeny na základě zákonů České republiky. Policie má mít především podmínky a prostředky pro svou práci a nesmí být předmětem politických hrátek nebo osobních ambicí. Zastavme proto hon za senzací a potlačme snahy bezdůvodně osočovat policii a její příslušníky. Nezaslouží si to. Všem, kteří to dokáží pochopit a přijmout, patří velký dík.
Za Předsednictvo NOS PČR: |