2. března 2015 17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásah proti střelci z Brodu? Policie si kritiku nezaslouží, brání se odbory

Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli... | foto: ČTK

PRAHA Proti kritice policejního zásahu při tragédii v Uherském Brodě se nově ohradil také Nezávislý odborový svaz Policie České republiky. Policie prý plní svou roli s maximálním nasazením a není možné, aby se stala předmětem politických hrátek. „Nyní se vynořují odborníci na všechno,“ napsal předseda odborů Milan Štěpánek.

Kritika se na policii snesla po policejním zásahu proti střelci v Uherském Bordě. Ten minulý týden v místní restauraci Družba zastřelil osm lidí a později obrátil zbraň i proti sobě (VŠE o útoku ČTĚTE ZDE).

Za příliš pomalý označil postup zasahujících policistů například přeživší Petr Gabriel, který se před střelcem schoval na záchodě. Ze svého úkrytu prý policii několikrát informoval o tom, co se v jídelně děje, a poté, co uslyšel několik výstřelů, ji také nabádal k okamžitému zásahu. Policie se ovšem brání tím, že neměla dostatek informací a nechtěla ohrozit život případných rukojmí. Podobně na policejní postup reagoval i starosta Brodu Patrik Kunčar, který si zase stěžoval na to, že mu policie coby starostovi nepodává žádné informace.

Předsednictvo odborového svazu ale jakoukoli kritiku odmítá. „Zásadně odmítáme nepravdivé, nekvalifikované a osočující výpady proti příslušníkům Policie České republiky,“ stojí v tiskové zprávě. V době, kdy je celý zásah policie vyšetřován Generální inspekcí, se podle předsedy Milana Štěpánka „vynořují odborníci na všechno, zejména na taktiku policejních zákroků, na statečnost policistů i na právní posouzení atd.“.

Podle Štěpánka si tak nezasvěcený občan může snadno vytvořit obrázek, že policie nevykonává svou práci dobře. „Nezávislý odborový svaz není oprávněn posuzovat postup policistů v této věci. Ale k tomu nejsou oprávněni ani politici, média nebo jiné subjekty,“ uvedl. Snaží se prý zabránit „bezdůvodné dehonestaci, která se nyní téměř v přímém přenosu odehrává“.

První informaci o střelbě dostala policie ve 12:38, o minutu později přišel další telefonát s tím, že se v uherskobrodské restauraci Družba střílí. Ve 12:47 přijela na místo policejní hlídka. Pachatel na ni začal pálit a strážníci se proto stáhli. Na místo byla povolána zásahová jednotka z Brna. Mezitím komunikoval policejní vyjednavač se střelcem telefonicky, po čase ale pachatel odmítl spolupracovat. Teprve až ve 14:21 vnikla do restaurace zásahová jednotka, tedy krátce poté, co se ozval výstřel, kterým střelec spáchal sebevraždu.

Za kritikou policie ale vidí Štěpánek snahu o senzaci. „Policie má mít především podmínky a prostředky pro svou práci a nesmí být předmětem politických hrátek nebo osobních ambicí. Zastavme proto hon za senzací a potlačme snahy bezdůvodně osočovat policii a její příslušníky. Nezaslouží si to,“ dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka hovoří s novináři v Uherském Brodě, kde 2. března...
Zapálením svíčky a položením květin uctil premiér Bohuslav Sobotka 2. března v...

Stanovisko Předsednictva Nezávislého odborového svazu Policie České republiky

Předsednictvo NOS PČR zásadně odmítá nepravdivé, nekvalifikované a osočující výpady proti příslušníkům Policie České republiky, které se vztahují k tragické události v Uherském Brodě. V době, kdy je vedeno vyšetřování nejenom této mnohonásobné vraždy, ale je prošetřován i samotný zákrok policie, se vynořují „odborníci na všechno.“ Zejména na taktiku policejních zákroků, na statečnost policistů, na právní posouzení, etc.

Příkladem může být nedělní vystoupení pana Mgr. Petra Gazdíka v diskuzním pořadu TV Prima Partie. Patrně je nadán obsáhlými znalostmi, které mu dávají schopnost označovat české policisty jako nekompetentní a oprávnění vyvolávat mezi občany paniku a častovat veřejnost zkreslenými údaji o „výhodách“ policistů. Pro nezasvěceného diváka není těžké učinit si závěr, že policie je za tragédii v Uherském Brodu zodpovědná.

NOS PČR není oprávněn posuzovat postup policistů v této nebo jiné konkrétní věci. Ale k tomu nejsou oprávněni ani politici, média nebo jiné subjekty. Pokud se chceme považovat za právní stát, musíme v co nejširší míře vědět, že pouze orgány činné v trestním řízení mají k tomuto výhradní právo a povinnost.

Z našeho pohledu je nutné zajistit pro příslušníky a zaměstnance Policie České republiky ochranu jejich práv a podmínky pro činnost. Tedy i zabránit jejich bezdůvodné dehonestaci, která se nyní téměř v přímém přenosu odehrává.

Proto Vás, vážení politici, novináři, spoluobčané, žádáme - zamyslete se, prosím, nad současnou situací s nadhledem a s maximálním využitím právního vědomí. Policie České republiky a její příslušníci plní svou roli s maximálním nasazením i přes veškeré dříve uskutečněné negativní dopady na jejich právní postavení, technické vybavení a sociální podmínky. Nikdo je nemůže bezdůvodně obviňovat a bez detailních znalostí posuzovat jednotlivé zákroky. To patří orgánům, které jsou k tomu pověřeny na základě zákonů České republiky. Policie má mít především podmínky a prostředky pro svou práci a nesmí být předmětem politických hrátek nebo osobních ambicí. Zastavme proto hon za senzací a potlačme snahy bezdůvodně osočovat policii a její příslušníky. Nezaslouží si to.

Všem, kteří to dokáží pochopit a přijmout, patří velký dík.

 


Za Předsednictvo NOS PČR:
JUDr. Milan Štěpánek

hmHana Mazancová

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.