26. února 2015 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté v Brodu měli ihned střílet, chybí jim ale výcvik, myslí si odborníci

Střelba v Uherském Brodě. Útočník zabil osm lidí, poté se sám zastřelil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelba v Uherském Brodě. Útočník zabil osm lidí, poté se sám zastřelil. | foto: ČTK

Dvoučlenná hlídka policistů, která byla jako první v kontaktu se střelcem při úterní tragédii v Uherském Brodu, se měla pustit do aktivního zásahu, shodli se odborníci oslovení ČTK. Policistům ale podle nich chybí patřičný výcvik a nemají vytrénovaný například boj na krátkou vzdálenost v uzavřeném a členitém prostoru. Třiašedesátiletý pachatel v restauraci zastřelil osm lidí a pak sám sebe.

Odborník na bezpečnost a bývalý člen francouzské cizinecké legie Stanislav Gazdík uvedl, že policie má pouze všeobecnou přípravu, ale měla by procházet důkladnějším taktickým výcvikem. „Analyzovali by situaci s tím, že je tam potenciální hrozba, která je okamžitá, a v tu chvíli mohli překvapit tím, že by postupovali takticky za podpory jeden druhému na základě proporcí místnosti,“ řekl. Ústupem podle něj dali střelci možnost uskutečnit svoje plány.

Podle Gazdíka je důležitá rychlá úderová připravenost týmu. „Jakmile je tam moment překvapení, tak ta osoba, která je buď labilní, nebo je překvapená, tak má opožděnou reakci,“ dodal. „Tým by měl reagovat, snažit se odvést pozornost, jeden jde oklikou, druhý si ho přitáhne. Pokud to nejde, tak není na výběr, a je to úderová reakce, to znamená pod palbou, snažíme se přiblížit, zkrátit vzdálenost a osobu likvidovat,“ upřesnil.

Policisté měli podle dnešního vyjádření šéfa policie ve Zlínském kraji Jaromíra Tkadlečka první informaci o střelbě v restauraci Družba ve 12:38, dvoučlenná hlídka obvodního oddělení dorazila ve 12:47. Poté, co na ni muž střílel, se rozhodla povolat posily. Ve 13:05 policie získala kontakt na pachatele, záhy s ním začal komunikovat policejní vyjednavač. Podle Tkadlečka mu muž řekl, že drží rukojmí. Přestal ale po 14:00 komunikovat, odmítl propustit rukojmí i umožnit ošetření raněných.

Zásahová jednotka vnikla do restaurace ve 14:21. Podle Tkadlečka byly oběti s největší pravděpodobností po smrti již krátce po vstupu pachatele do restaurace. Podle něj se tato doba může z laického hlediska jevit jako dlouhá, ale prý tomu tak není. Policie podle něj na začátku nevěděla, kolik lidí je uvnitř restaurace a v jakém jsou stavu.

Rovněž podle bezpečnostního experta, který si nepřál být jmenován, jeho jméno ale ČTK zná, hraje důležitou roli výcvik, který podle něj není u policistů „žádná hitparáda“. „Ale druhá věc je, že mají pomáhat a chránit a měli by nasazovat život tam, kde civilisti utíkají. Nikdo jim asi nebude vyčítat, že to takto vyhodnotili a šli od toho pryč, ale co když někdo z těch lidí byl jen těžce zraněný, a kdyby dostal včasnou pomoc, tak by přežil. Ale na to už vám odpověď nikdo nedá a musí to každý srovnat se svém svědomí sám,“ řekl.

Instruktor sebeobranného systému krav maga a bývalý elitní voják cizinecké legie Filip Timbaris se domnívá, že by policistům prospěl alespoň jednou za 14 dní trénink například v tzv. CQB (zkratka anglického výrazu close quarters combat), což je boj na krátkou vzdálenost v uzavřeném a členitém prostotu. „V tomto boji nevíte, kde útočník je, jsou tam všude rohy,“ upřesnil.

K tragédii v Uherském Brodu řekl, že policie v podobných situacích obvykle volá zásahovou jednotku, první policisté na místě ale prý měli střelbu opětovat. „Potom je samozřejmě na nich, jestli se stáhnou, nebo ne,“ dodal.

ČTK