Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Střelec získal zbrojní pas před měsícem. Rodina se tomu snažila zabránit

Česko

  12:50aktualizováno  17:35
UHERSKÝ BROD - Do případu mrtvého střelce vnesla jeho rodina nové informace. Osminásobný vrah Zdeněk K. z Uherského Brodu žádal o zbrojní pas teprve před měsícem. Jenže rodinní příslušníci s ohledem na jeho špatný psychický stav chtěli zabránit tomu, aby jej dostal. Policie vraha navíc vyzvala k vyšetření v psychiatrickém zařízení.

Oběti střelby v Uherském Hradišti přišly ve středu uctít desítky lidí. Byli mezi nimi politici i příbuzní a známí zavražděných. foto: MAFRA

O nový zbrojní pas žádal Zdeněk K. podle krajského policejního ředitelství ve Zlíně teprve před měsícem. Žádost odeslal 19. ledna se zdravotním posudkem od obvodního lékaře ze 14. dne téhož měsíce. Povolení k držení zbraní si ale pachatel nevyzvedl.

Několik dní poté byl Zdeněk K. na základě podezření policie předvolán na psychiatrii, tam ale nedorazil. Policie pojala podezření patrně na základě varování jeho rodiny.

Bývalý elektrikář Zdeněk K. totiž nebyl podle výpovědí sousedů a nově i rodiny psychicky v pořádku. Už dlouhé roky prakticky nevycházel z domu, nestýkal se ani se svou matkou.

Podle starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL) se snažila zabránit vydání zbrojního průkazu. „Byli prosit obvodního lékaře, ať mu nevydává souhlasné potvrzení, protože se jedná o psychicky labilního člověka a oni se cítí ohroženi,“ řekl ČT Kunčar s odkazem na útočníkova švagra. Jméno ošetřujícího obvodního lékaře se zatím serveru Lidovky.cz nepodařilo zjistit.

„Pán (švagr) si stěžoval, že tento člověk dlouhé roky despoticky týral a psychicky deptal svoji manželku,“ popsal starosta. V okolí bydliště byla známá hlavně střelcova žena, která trpí schizofrenií. Podle serveru Aktuálně.cz měla dokonce vyhrožovat lidem, že je zabije. Sousedé ji pro server Lidovky.cz jako ženu, která na ně často pokřikovala. Její chování řešili v minulosti městští strážníci.

Stovky lidí v Uherském Brodu uctily památku obětí střelby v restauraci Družba...
Lidé přicházejí 26. února zapálit svíčky před restaurací Družba v Uherském...

Policie našla na místě činu revolver Alfa vzor 820 a samonabíjecí pistoli CZ 75B. Zbraně patřily podle krajského policejního mluvčího Pavla Stránského právě útočníkovi, který měl obě zbraně legálně.

Masakr v uherskobrodské restauraci nepřežilo sedm mužů a jedna žena ve věku 27 až 66 let. Další zraněná žena byla ve vážném stavu převezena do uherskohradišťské nemocnice, je mimo ohrožení života.

Chovanec nechá útok prověřit

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal Generální inspekci bezpečnostních sborů o prověření úterního policejního zákroku v uherskobrodské restauraci Družbae. Podle dosavadních informací si ministr myslí, že policie nechybovala.

Řekl to novinářům na tiskové konferenci. Do konce března chce mimo jiné prověřit, zda lze vylepšit systém kontroly žadatelů o zbrojní průkaz či zda je potřeba změnit výcvik policistů.

„Sešel jsem se s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů a samozřejmě i s panem generálem (policejním prezidentem Tomášem) Tuhým. Od obou jsem žádal, aby policejní zákrok byl prověřen... Z informací, které do dnešního dne mám, jsem nenabyl dojmu, že by policie pochybila, a chci říct, že tady stojím za policisty,“ uvedl ministr.

Podle něj se nyní prověřují například jednotlivé telefonáty na tísňovou linku 158 nebo zásah v domě střelcovy manželky.

Po střelbě v restauraci Družba zahynulo sedm mužů a jedna žena, další žena byla zraněna. Chovanec se chce po této události zaměřit na oblast komunikace se zástupci měst a obcí v krizových stavech, na případnou aktualizaci krizových plánů krajů či na to, zda by i menší kraje neměly mít svou vlastní policejní zásahovou jednotku. Do Uherského Brodu musela přijet zásahová jednotka z brněnského regionu, protože Zlínský kraj vlastní „zásahovku“ nemá. U policie nyní slouží zhruba 40 tisíc lidí. Podle Chovance by v příštích čtyřech letech mělo přijít dalších 4000 policistů, kteří by mimo jiné posílili i speciální útvary.

Dalším tématem, kterému se ministr bude věnovat, je výcvik policistů pro specifické situace. „Rozhodneme, jestli je třeba změnit taktické plány policie a výcvik policie. Neříkáme, že taktika policie je špatná a je ji potřeba změnit, ale že je ji potřeba posoudit,“ vysvětlil Chovanec.

Nováčci v policejních řadách

Podle Tuhého měli předloni policisté ve všech krajích cvičení, které bylo reakcí na útok norského pravicového extremisty Anderse Breivika. Ten v centru Osla v roce 2011 zabil 77 lidí. Případ z Uherského Brodu je ale podle něj typově jiný. Podle Tuhého ještě podobným výcvikem neprošli třeba nováčci v policejních řadách.

„Budeme se zaobírat tím, jakým způsobem policie v současné době cvičí policisty, kteří jsou nasazování do výkonu služby,“ slíbil Tuhý.

Chovanec se chce zaměřit i na problematiku zbrojních průkazů, kde je potřeba zkoumat, zda nelze zlepšit systém kontroly informací od lékařů či od obecních úřadů. Domnívá se, že by v tomto směru mohl pomoci plánovaný registr přestupků. „Ta debata bude probíhat. V každém případě musí mít registr přestupků obec, která dává dobrozdání k tomu, jestli ten člověk je způsobilý, nebo není. Ta obec ho zná nejlépe,“ zdůraznil Chovanec.

Podle Chovance by měly být jednotlivé okruhy rozpracovány do konce března. „Pokud najdeme možnost změny legislativy, případně změny nějakých postupů, tak budu žádat pana premiéra o to, aby toto projednala Bezpečnostní rada státu a případně to bylo zahrnuto do legislativního plánu vlády,“ doplnil Chovanec.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!