Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Hádky kolem Uherského Brodu: ministr proti starostovi, lékař proti policii

Česko

  7:33
PRAHA/UHERSKÝ BROD - Masakr v Uherském Brodě vyvolává silné emoce a v uplynulých dnech se proto rozhořelo hned několik sporů a slovních výměn. Ministr Chovanec kritizoval „upovídanost“ starosty Kunčara, ten si zase stěžoval na nedostatek informací od policie. Ta mu prý volala, což starosta vehementně popírá. Naposledy se pak lékař střelce dohaduje s policií, zda byl vrahův zbrojní pas byl platný.

Středeční piety za oběti úterní vraždy v Uherském Brodě se zúčastnili i politici. Na snímku starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL). foto: MAFRA

Hned den po masakru se ministr vnitra Milan Chovanec opřel do starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara. Ten totiž trochu překvapivě ještě v průběhu policejní akce médiím prozradil, že na toaletách restaurace Družba se skrývá jeden z přeživších, Petr Gabriel. Podle Chovance tak starosta Gabriela ohrozil. Na svém twitterovém účtu prohlásil, že „profesionální terorista by nad takovým online zdrojem zaplesal“.

Kunčar však Chovance vyzval, ať si zamete před vlastním prahem. Od policie prý totiž o probíhající akci nedostal dostatek informací. A postavil se za něj i sám Gabriel, který navíc obvinil policii z toho, že zásah proti střelci byl příliš pomalý. „Já jsem policii několikrát informoval přes telefon, ať zasáhnou. Že tam je klid, že neslyším žádné zvuky a ať prostě zasáhnou,“ tvrdil ve čtvrtek.

Lékař Roman Kouša tvrdí, že uherskobrodský vrah neměl platný zbrojní průkaz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ředitel zlínské policie Jaromír Tkadleček se proti takovým tvrzením ohradil. Kunčarovi vzkázal, že policie není podřízena starostům, a že mu všechny potřebné informace byly poskytnuty. 

Policejní prezident Tomáš Tuhý si přisadil tvrzením, že hlídky se Kunčara snažily několikrát kontaktovat, ale byl nedostupný. To potvrzuje i přepis komunikace mezi dispečerem integrovaného operačního střediska Zlín a uherskobrodskou radnicí.

Starosta však informaci popírá a tvrdí, že žádné nepřijaté hovory nemá. „Zajímavé. Viděl jsem minutovník na webových stránkách policie, ale procházel jsem s našimi pracovníky můj seznam telefonátu a žádný zmeškaný hovor od policie tam nemám!“ napsal starosta serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Spory vyvolává i otázka, jak je možné, že měl střelec vůbec zbrojní pas. Potvrzení o způsobilosti k držení zbraní mu vydal lékař Roman Kouša, v pátek ale tvrdil, že ho následně zneplatnil. 

Mluvčí zlínské policie Pavel Stránský den nato jeho tvrzení popřel, zbrojní pas byl prý platný. Podle něj mohl lékař upozornit na vrahovu nezpůsobilost k držení zbraní policii, která by poté mohla průkaz i zbraně zabavit. To však neudělal a muže prohlásil za psychicky zdravého. Policie poté pouze na základě podnětu vyzvala muže k opětovnému lékařskému přešetření. K tomu už však nedošlo.