24. února 2015 19:14, aktualizováno 25. 2 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střelec z restaurace byl postrachem sídliště. Jeho ženu odvezli na psychiatrii

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 150Diskuse
Policisté jsou v útočníkově domě. Stejně tak záchranáři. Není jasné, zda je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté jsou v útočníkově domě. Stejně tak záchranáři. Není jasné, zda je... | foto: Reuters

UHERSKÝ BROD Serveru Lidovky.cz se podařilo zjistit a ověřit nové informace o identitě střelce, jenž zavraždil osm lidí v restauraci Družba v Uherském Brodě. Šlo o třiašedesátiletého Zdeňka K., který bydlel se svou ženou v domku na nedalekém sídlišti Olšava. Ta se na několik hodin v úterý večer zabarikádovala, policie do objektu musela vniknout násilím.

Útočník Zdeněk K., který v restauraci Družba zastřelil osm lidí, bydlel v řadovém domku na sídlišti Olšava na okraji Uherského Brodu. Serveru Lidovky.cz informaci potvrdili sousedé ze sídliště. 

V podvečer na místo dorazila policie, ale manželka útočníka odmítla otevřít. V celém domě bylo kolem osmé hodiny večer zhasnuto. „Ještě před chvíli byl u jejich domu klid. Teď tam přijela velká dodávka, kolem je hodně policistů a vypadá to, že se chystají na útok,“ popsala serveru Lidovky.cz aktuální situaci kolem domu útočníka místní obyvatelka, který má výhled na dům útočníka.

Pachatel útoku

 • Útočníkem z restaurace v Uherském Brodě byl místní 62letý Zdeněk K., který byl psychicky labilní.
 • Muž neměl kriminální minulost.
 • Do restaurace vběhl se dvěma nabitými pistolemi a začal střílet.
 • Střelec zastřelil sedm mužů a jednu ženu.
 • Motiv se vyšetřuje, šlo o kombinaci osobních důvodů.
 • Muž byl držitelem zbrojního průkazu. Policie prověřuje, zdali zabíjel legálně drženými zbraněmi.
 • Muž dříve pracoval jako elektrikář, nyní byl nezaměstnaný.
 • Jeho otec pracoval v místní zbrojovce. Od mala měl kladný vztah ke zbraním.

Nakonec trvalo ještě tři hodiny, než se policisté vtrhli do domu útočníka. Nechali vypnout elektřinu v celé ulici a za pomoci motorové pily se dostali do domu. Půl hodiny před úterní půlnocí vyvedli záchranáři z domu viditelně zdrcenou ženu. Podle některých informací žena ještě ani vpodvečer nevěděla, co její muž spáchal a že při útoku spáchal sebevraždu.

Záchranáři ženu odvezli do psychiatrické léčebny. „Paní byla ve špatném psychickém stavu, lékař na místě rozhodl o její hospitalizaci,“ řekl ve středu ráno mluvčí krajské policie Pavel Stránský. Podle něho policie potřebovala do domu vstoupit kvůli ochraně života lidí. „Jiné zákonné důvody jsme k tomu neměli, neprováděli jsme tam žádné další úkony. Našli jsme tam paní ve špatném stavu a byla z místa odvezena,“ podotkl mluvčí. 

Už v úterý v podvečer pro server Lidovky.cz sousedka uvedla, že v domě zahlédla osobu, která se chytá za hlavu. „Vidím na to přímo z okna. Momentálně je u jejich domku zásahovka, je obehnaný zepředu i zezadu. Přijeli tak před hodinou. Uvnitř se svítí, vidím tam sedět nějakého člověka, nevím, jestli jde o jeho ženu. Chytá se za hlavu,“ popsala krátce před sedmou hodinou večer.

Od roku 1989 nevycházel

Zdeněk K. žil v řadovém, starém a neudržovaném domku hned vedle sídliště. „V životě jsem ho neviděla, má psychicky labilní manželku, o níž se staral. Paní třeba vyjde večer a začne křičet přes celé sídliště. Jsou to docela prasárny, něco ohledně komunistů. Prý měli jednoho syna, který s nimi ale nežije,“ uvedla žena. „Řvala na ostatní, že ona byla slušně vychovaná, ne jako dnešní mládež, která je plná feťáků,“ dodala.

Lidé mi ubližovali, stěžoval si střelec

 • Muž, který vystřílel restauraci v Uherském Brodě, zavolal do TV Prima. Lidé mu prý ubližovali a úřady jeho problémy neřešily. Bližší informace však do telefonu nesdělil a rychle zavěsil. V tu dobu už byli zřejmě lidé v restauraci mrtví.
 • LIDOVKY.CZ: Lidé mi ubližovali a úřady to neřešily, oznámil střelec. Volal po útoku, řekl ministr
 • Muž měl údajně mluvit také s policejními vyjednavači. Poté, co v hospodě zastřelil osm lidí, měl policejním vyjednavačům říct, že jsou všichni rukojmí v pořádku.

Podle dalšího souseda nebyl muž vždy psychicky vyšinutý. „Je to člověk, kterého jsem poznal tak před pětatřiceti lety, to byl tehdy ještě psychicky zdravý člověk, ale snad od sametu jsem ho neviděl venku. Byl to podivín, o jehož psychické nemoci se tu mluvilo,“ řekl serveru Lidovky.cz muž, jež bydlí asi sto metrů od domu, kde bydlel Zdeněk K. se svojí ženou. 

Oba dva byli v sousedství neoblíbení. „Ona třeba hodiny pokřikovala na sousedy, stěžovala si na celý svět. I do mě se pouštěla kvůli psovi. Že prý znečišťuje ovzduší,“ pokračoval důchodce, který si nepřál být jmenovaný.

V Uherském Brodě v restauraci Družba se v úterý střílelo. Do hospody vpadl v...
Restaurant v Uherském Brodě, kde došlo ke střelbě.
Podle zatím nepotvrzených informací se z restaurace ozvalo až 25 ran z...
Policie ČR

Střelcův špatný duševní stav i časté výstupy jeho manželky potvrdil i další soused z Olšavy. Kriminalisté se ho na Zdeňka K. již ptali. „Čeká se na domovní prohlídku, policisté chodí po barácích a vyptávají se na něj všech sousedů,“ řekl s tím, že i on už s policií mluvil. „Všichni tady mají strach, že se ještě může něco stát. Je tu dost blázinec,“ popsal situaci na místě. 

 

 • 150Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky