28. února 2015 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak se to mohlo stát v tak klidném městě? ptají se místní po masakru v Brodě

Účastníci středečního pietního shromáždění v Uherském Brodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci středečního pietního shromáždění v Uherském Brodě. | foto: MAFRA

UHERSKÝ BROD Život v Uherském Brodě se ani po úterní tragédii nezastavil. Dělníci opravují náměstí, děti chodí do školy. Na mnoha lidech je ale stále vidět smutek a nepochopení toho, jak mohl třiašedesátiletý muž nečekaně postřílet osm lidí a nakonec zabít sám sebe.

Lidé se zastavují u černého praporu, který vyvěsila radnice, čtou první parte ve vývěskách. Svíček a květin v blízkosti restaurace Družba, kde se tragédie stala, přibylo. Se slzami jednu zapálila také paní Věra. „Pořád tomu nemůžu uvěřit,“ řekla ČTK.

Lidé zapalují svíčky za oběti útočníka Zdeňka K., který v restauraci Družba v...

„Nechápu, jak se to mohlo stát, jak k tomu došlo, pořád se z toho nedokážu vzpamatovat,“ uvedla žena, která jednu z obětí vzdáleně znala. Další muž nad svíčkami jen smutně pokyvoval hlavou. „Jak se to mohlo stát u nás? V takovém klidném městě,“ řekl.

Místo velkého neštěstí

Skutečnosti, že Uherský Brod bude nyní zapsán v republice jen jako místo velkého neštěstí, se obává také mladá matka tří dětí. „Hned si každý vybaví tuhle hroznou událost, to je škoda. Doufáme, že lidé, co je to postihlo, neztratí naději a dostanou se přes to hrozné, co je potkalo,“ uvedla. Její nejstarší syn je již školák a informacím o tragédii se nevyhne. „Ve škole se o tom baví. Chce s námi sledovat zpravodajství. Vysvětlili jsme dětem, že takové strašné věci se bohužel dějí a nemá smysl se schovávat doma,“ dodala.

Její muž pracuje poblíž osudné restaurace. „Původně jsme si mysleli, že jde o nějakou šarvátku. Když bylo jasné, že je to vážné, čekali jsme, jak to dopadne. Mysleli jsme hlavně na rodiny obětí, muselo být peklo, když zpočátku nikdo nevěděl, kdo se stal obětí,“ uvedla žena.

Lidé přicházejí 26. února zapálit svíčky před restaurací Družba v Uherském...
Lidé zapalují svíčky za oběti útočníka Zdeňka K., který v restauraci Družba v...

Podle zástupců sedmnáctitisícového města prvotní šok mezi obyvateli pomalu vyprchává a přichází velký smutek. Věřícím i ostatním nabízí církve účast na pietní ekumenické bohoslužbě. Očekává se také velká účast lidí při pohřbech obětí, první se bude konat v pondělí odpoledne.

Lidovky.cz, ČTK

Pronájem, komerční prostory, Zruč nad Sázavou
Pronájem, komerční prostory, Zruč nad Sázavou

náměstí MUDR. J. Svobody, Zruč nad Sázavou, okres Kutná Hora
14 800 Kč/měsíc