28. února 2015 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohyb dítěte kolem zásahovky jsme měli pod kontrolou, brání se policie z Brodu

Příprava zásahovky v Uherském Brodě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava zásahovky v Uherském Brodě | foto: Michal Švestka/ YouTube

PRAHA UVNITŘ VIDEO. Policie čelí už čtvrtým dnem výtkám kvůli zásahu po masakru v restauraci Družba v Uherském Brodě, kde zemřelo devět lidí včetně vraha Zdeňka K. Po zveřejnění videa jednoho z obyvatel města, který natočil přípravu zásahovky, se však diskutuje i o tom, zda policie postupovala správně už před samotným zásahem.

Na internetu se pár hodin po masakru, při němž osminásobný vrah Zdeněk K. zabil sedm mužů a jednu ženu, objevilo video s přípravou zásahovky. Natočil jej muž, který bydlí v domě s výhledem na ulici, kde stál policejní vůz. Kromě domlouvání taktiky policistů však stojí za povšimnutí i něco docela jiného: na záběrech jsou vidět i běžní občané, kteří procházejí ulicí bez většího povšimnutí hlídky.

Ještě před samotným zásahem policistů v restauraci po ulici přechází dítě se školní aktovkou v doprovodu dospělého. Jak ale vysvětlila policie, jejich pohyb byl plně pod její kontrolou. „To byla akce provedená pod kontrolou policie a šlo o přemístění dítěte do jiného domu. Dítě bylo na cestě k domu a v danou chvíli proběhl jeho přesun. Nešlo tedy prostorem, který by byl ohrožený,“ uvedl pro Lidovky.cz krajské policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský s tím, že školáka doprovázel zdravotník, nikoli třeba jeho rodič. „Ten ho následně předal policistům a policisté ho předali rodině, vše bylo pod kontrolou policie,“ doplnil mluvčí. 

Podle záběrů ale dítě odchází směrem k restauraci, kde teprve až po nějaké chvíli proběhl zásah (tedy v době, kdy potenciálně ještě hrozilo nebezpečí útoku pachatele). „Neřeknu, že šlo směrem k restauraci, řeknu, že šlo do místa, které pro něj bylo bezpečné. Rozhodně jsme nedělali nic, čím bychom to dítě vystavili nebezpečné situaci,“ uvedl. Dítě prý bylo dlouhou dobu mezi cizími lidmi a necítilo se dobře.  „Proto bylo potřeba tu situaci nějak vyřešit. Po zvážení všech okolností se policie rozhodla dítě přemístit,“ sdělil Stránský.

Jak ale vzápětí dodává, další přesun lidí už policie zřejmě pod kontrolou neměla. Skupina asi jedenácti lidí procházela po chodníku, který jen pár metrů od místa činu. „Jak k tomu došlo, je v tuto chvíli v šetření. Zatím k tomu nemám žádné relevantní informace,“ doplnil.

Distanc od anonymních odborníků a svědků

Místní policie už několik dní čelí kritice kvůli zásahu. Kvůli výpovědím anonymních odborníků a svědků, kteří hovoří v médiích, se teď však rozhodla od takových informací jasně distancovat. „Mediální výpovědi ‚anonymních’ odborníků či svědků se od sebe diametrálně odlišují, a navíc jsou rozdílné i od reálných informací, které má k dispozici policie a které vyplývají z dosavadního vyšetřování,“ uvádí policie v tiskové zprávě na oficiálním policejním webu.

„Ve sdělovacích prostředcích se objevuje takové kvantum nepravdivých soudů, že nejsme schopni v současné době všechny dementovat. Věříme, že se to podaří s odstupem času, jakmile to dovolí vyšetřování, potažmo krajský státní zástupce, který má nad vyšetřováním celé kauzy odborný dohled,“ uvádí tiskové oddělení Krajského ředitelství policie Zlínského kraje.

skŠárka Kabátová