Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dostatek pohybu svědčí mozku. Je výkonnější

Zdraví

  7:48
Je-li vám více než šedesát let a máte-li přimět mozek k nějakému výkonu, nepochybně budete muset vynaložit větší úsilí než váš mladší kolega. Před několika lety ukázaly studie, které vedla americká Ohijská univerzita, že na některé složité texty reagovali senioři méně rychle než mladé dospělé osoby, ale že v jednoduchých cvičeních byli schopni dosáhnout stejně dobrých výsledků.

Kvůli zvyšující se průměrné délce života hrozí stárnutí populace. foto: Shutterstock

Jiné výzkumy naznačují, že senioři dokážou mobilizací více zdrojů a za trochu delší dobu dosáhnout stejného výkonu jako dvacetiletí, a to i ve složitých testech. Píše o tom francouzský deník Le Figaro.

Jak předejít bolesti kloubů? Vhodný je pohyb a pestrý jídelníček, radí lékařka

Výzkum, který nyní uskutečnili lékařka Chelsea Wongová a její kolegové z Beckhamova institutu na Illinoiské univerzitě v týmu profesora Arthura Kramera, ukázal, že možná existuje způsob, jak zůstat výkonným v šedesáti či osmdesáti letech, a to i ve složitých testech. A jaké je toto tajemství? Je to dobrá fyzická kondice.

Vědci rovněž určili oblast mozku, kde se projevují pozitiva dobré kardiorespirační zdatnosti. „Naše pokusy ukázaly, že existuje pozitivní vztah mezi aktivací přední cingulární kůry, suplementární motorické korové oblasti a kardiorespirační zdatností u starých jedinců,“ vysvětluje Wongová. To jsou klíčové zóny mozku, kde se realizují a koordinují různé úkoly.

Zásadní je pohyb

Při výzkumu na Beckhamově institutu mělo 128 dospělých osob s různou kardiorespirační zdatností vyhodnotit informace, které se často rozcházely. Přitom byly vyšetřovány magnetickou rezonancí, aby vědci mohli měřit činnost jejich mozku.

Seniorka, ilustační foto

„Test spočíval v tom, že tyto osoby měly řešit dva různé úkoly a přitom dobře reagovat motorickými pohyby“ prsty rukou, vysvětluje Wongová. „V této rozsáhlé studii zdravých dospělých jedinců poukázali Wongová a její kolegové na mechanismus mozku, který by mohl vysvětlovat již známou souvislost mezi dobrou fyzickou formou a lepšími výkony mozku,“ uvádí profesor Jonathan Burdette z Univerzity Wake Forest v Severní Karolíně. V praxi profesor Burdette radí provádět pravidelná tělesná cvičení a procvičovat mozek, aby se udržoval v optimální formě. Pomoci mohou rovněž zdravá výživa a meditace, dodává.

Přemíra pohybu škodí stejně jako sedavý život, zjistili dánští vědci

Zásadně důležitá je v každém případě fyzická aktivita. Již před deseti lety na Beckhamově institutu profesoři Stan Colcombe a Arthur Kramer ukázali, že její prospěšnost pro mozek přetrvává i bez ohledu na další parametry, jako je sociálně ekonomické postavení, kouření, konzumace alkoholu, kávy a vysoký krevní tlak. „Žijte zdravě a buďte aktivní,“ shrnuje Wongová.

Autor: