Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Týden po střelbě v Brodě: na informace je uvaleno embargo

Česko

  11:29
ZLÍN - Na informace o vyšetřování tragédie v Uherském Brodě, kde minulý týden muž zastřelil osm lidí a poté i sebe, bylo uvaleno embargo. Na konci března poskytne informace společně policie a státní zastupitelství, řekl v úterý zlínský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.

Po střelbě v restauraci Družba zůstalo devět mrtvých foto: ČTK

„Informační embargo bylo uvaleno po dohodě policie a státního zastupitelství, žádné aktuální informace k vyšetřování nyní nebudou sdělovány,“ podotkl Stránský.

VÍCE INFORMACÍ:


Tragédie v Uherském Brodě se stala minulé úterý. Třiašedesátiletý muž vešel do restaurace Družba a zastřelil osm lidí ve věku 27 až 66 let a poté i sebe. K obětem neměl žádný bližší vztah. Jedna žena byla při střelbě zraněna, podstoupila operaci v uherskohradišťské nemocnici, kde je stále hospitalizována, její stav je stabilizovaný. Jeden z hostů přežil masakr schovaný na toaletách restaurace. Několika lidem se podařilo z restaurace utéct.

Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku, kde...
Zapálením svíčky a položením květin uctil premiér Bohuslav Sobotka 2. března v...

Žádné výsledky

Policie by měla mít v tomto týdnu k dispozici první výsledky analýzy zákroku proti střelci, výsledky zatím nejsou, řekla mluvčí policejního prezidia. Na pokyn policejního prezidenta se událostí zabývá odbor vnitřní kontroly policejního prezidia. Zákrok prověřuje také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), její mluvčí v úterý řekla, že výsledky zatím nejsou známy. V médiích se objevila svědectví přeživších, kteří byli v době útoku v restauraci, zákrok policie kritizují, především přišel podle nich pozdě. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) policie nechybovala.

V Uherském Brodě se lidé v pondělí rozloučili s první obětí střelce, další pohřeb se koná v úterý a v dalších dnech. Rodina útočníka vyjádřila soustrast pozůstalým obětí a uvedla, že se už léta se střelcem nestýkala. Střelba vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů. Útočník střílel z legálně držených zbranÍ.

MASAKR V UHERSKÉM BRODĚ:

  • V úterý 24. února kolem půl jedné odpoledne vstoupil do restaurace Družba v Uherském Brodě třiašedesátiletý muž, který začal bez varování střílet po hostech i personálu.
  • Pachatel připravil o život sedm mužů, jednu ženu a nakonec zastřelil i sebe. Jedna žena byla těžce zraněna; nyní je mimo ohrožení života. Počtem obětí jde o nejtragičtější případ střelby v České republice.
  • Obětí ve věku 27 až 66 let většinou pocházely z Brodu. Jeden muž byl z blízkého Vlčnova a další z Brna, ale i oni zřejmě ve městě žili. Podle zdroje blízkého vyšetřování neměla žádná z obětí ke střelci bližší vztah.
  • V době útoku bylo v restauraci 20 až 30 lidí. Části z nich se podařilo utéct zadním vchodem, několik jich k úniku využilo okamžik, kdy jeden z hostů zasáhl střelce židlí. Jeden muž přečkal střelbu schovaný na toaletě restaurace.
  • Policii o střelbě informoval telefonát ve 12:38. Zhruba o devět minut později dorazila na místo první hlídka, na kterou pachatel ukrytý za pultem spustil palbu. Policisté se stáhli, vyžádali si zásahovou jednotku z Brna a pokusili se s pachatelem telefonicky vyjednávat, protože se domnívali, že drží živá rukojmí. Ve 14:21 vnikla do budovy zásahová jednotka; na místě našla devět mrtvých, včetně pachatele.
  • Střelcem byl třiašedesátiletý dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář z Uherského Brodu. Sousedé jej novinářům vesměs popisovali jako člověka trpícího duševními problémy, které měla i jeho manželka.
  • Motiv nejtragičtějšího případu střelby v dosavadní historii ČR není zřejmý. Pachatel si údajně stěžoval na své okolí a na to, že je šikanován. Během střelby podle svědků mlčel.
  • Místo útoku si střelec zřejmě vybral náhodou. Podle brodského starosty před činem obešel více podniků ve městě. Zřejmě hledal, kde sedí nejvíce lidí.
  • Pachatel vlastnil zbrojní průkaz a střílel ze dvou legálně držených zbraní: revolveru Alfa vzor 820 a pistole CZ 75B.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!