Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie má velkou rybu, chytila jednoho z dodavatelů alkoholu

Česko

  15:14aktualizováno  18:24
ZLÍN - Zlínští kriminalisté zadrželi v Ostravě dalšího podezřelého v kauze otráveného alkoholu. Byla to naše stopa, objasnil důvody, proč policisté zasahovali mimo Zlínský kraj, mluvčí zlínské policie Petr Jaroš. Policie se k zadrženému dostala po výsleších již dříve obviněných osob. Dvaačtyřicetiletého Ostravana poté obvinila z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, hrozí mu až osm let.

Policie objevila v garáži nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně skladiště s asi 500 lahvemi podezřelého alkoholu. foto: ČTK

Mělo by údajně jít o jednoho z větších dodavatelů alkoholu. "Probíhají další výslechy, jeho roli musíme rozkrýt," doplnil Jaroš. Policie podle něho podá návrh na vzetí obviněného do vazby. Ve Zlínském kraji tak kriminalisté zatím zadrželi a pak obvinili sedm osob, z toho šest ze Zlínska. Kromě nich podle Jaroše zlínská policie nyní nikoho dalšího v případu závadného alkoholu nezadržuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako první byl obviněn provozovatel večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, kde nakupovali alkohol otrávení lidé. Sedmatřicetiletý muž čelí obvinění z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Stíhán je na svobodě, hrozí mu až tři roky vězení. Stejně na tom jsou osmatřicetiletý a o rok starší muž, jejichž obvinění policie oznámila v sobotu.

Další trojici hrozí v případě uznání viny až osm let. Jednapadesátiletý muž, v jehož garáži poblíž sídliště Jižní Svahy ve Zlíně byl nalezen alkohol se škodlivým obsahem metanolu, byl obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, neoprávněného podnikání a porušení předpisu o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Nyní je ve vazební věznici.

Podezřelé lahve v lese na Bruntálsku

Zhruba 60 neokolkovaných lahví s alkoholem dnes zajistili policisté v lese na Bruntálsku. Na lahve je upozornil svědek, který je našel v kartonových krabicích v příkopu u lesní cesty. Lahve nebyly opatřeny ochrannými známkami, několik jich bylo prázdných. Toxikologická expertiza určí, zda tekutina obsahuje nebezpečný metylalkohol a případně v jakém množství.

Z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti jsou obviněni i čtyřicetiletý a čtyřiapadesátiletý muž. Soud dnes oba poslal do vazby. Muži zřejmě obchodovali se závadným alkoholem ve větším rozsahu a pravděpodobně se podíleli na jeho dovozu do regionu. Od nich zřejmě vede stopa k muži zadrženému v Ostravě. Trojice, které hrozí tříleté vězení, podle všeho patří v případu mezi "menší ryby", konečné prodejce a maloobchodníky.

Ve Zlínském kraji po otravě metylalkoholem zemřely dvě ženy. V Baťově krajské nemocnici je podle mluvčí Karly Havlíkové nadále hospitalizováno deset osob po požití závadného alkoholu. Celkem 186 policistů ve Zlínském kraji kvůli zákazu prodeje tvrdého alkoholu nad 20 procent od sobotních 06:00 do dnešních 06:00 zkontrolovalo dohromady 958 provozoven. "Vše se obešlo bez problémů," uzavřel Jaroš.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,