Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Policie musí zrušit stovky cel

Česko

PRAHA Policie zrušila stovky cel na obvodních odděleních, kde krátkodobě držela podezřelé. Cely totiž neodpovídají standardům a mezinárodním směrnicím.

Policejní prezidium o tomto nedostatku přitom vědělo více než dva roky. V roce 2007 dokonce k této věci přijala vláda usnesení. Rozhodnutí kritizuje část řadových policistů, kteří tvrdí, že člověk, který není za mřížemi, může být nebezpečný. Informovala o tom dnes Česká televize.

Nové podmínky splňuje jen 250 služeben, které byly opraveny v rámci projektu P1000. Podle interních policejních materiálů je v některých regionech cel nedostatečný počet.

Například v Ústí nad Labem z osmi obvodních oddělení jen na jednom jediném. „Budou se provádět drobné úpravy v celách a dalších uzamykatelných prostorách,“ řekla ČT tamní policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Policie tvrdí, že jinou možnost než zrušit cely neměla. „Musíme garantovat určité minimální standardy, které ctí důstojnost zadržené osoby,“ řekl televizi policejní prezident Oldřich Martinů.

Podle zákona o policii mohou policisté do cely umisťovat osoby zatčené, zadržené či zajištěné. Zákon stanoví, že do cel se musí tyto osoby umisťovat odděleně podle pohlaví nebo věku. Nezletilí musí být umístěni do jiné cely než dospělí. „Cely musí být hygienicky nezávadné a musí odpovídat svému účelu. Osoba umístěná v cele má právo na přiměřený odpočinek včetně spánku, na dostatečný přístup k vodě a toaletě, jakož i na provedení základní hygieny,“ stojí přímo v zákoně o policii.

Podle policejního prezidenta Martinů budou úpravy cel probíhat postupně. Na opravy všech cel najednou totiž policie nemá dostatek financí. „Jde o přechodné období, které bude určitě jednou vyřízeno,“ dodal.

A jak se situace řeší v současné chvíli? „Police musí zajistit podle druhu zadržení všechny potřebné věci. Znamená to například, že u zatčeného, který není umístěn do policejní cely, musí celou dobu být přítomen dohlížející policista,“ řekl včera LN mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš.

Existují ale i zvláštní situace. Nebezpečného pachatele může například policista připoutat třeba k radiátoru topení. Proti tomu se ovšem mnoho „postižených“ bouří. Malou útěchou pro ně je, že každé dvě hodiny jim pouta musí být na chvíli sňata.

***

Policejní cela

Pro muže a ženy zvlášť

Vybavení a umisťování do policejní cely se řídí především zákonem o policii a vnitřními předpisy. V policejní cele může skončit zajištěná, zatčená nebo zadržená osoba. Podle zákona musí být zvlášť odděleni muži a ženy nebo mladiství od dospělých. Na stejné cele by neměli skončit ani lidé podezřelí ze spolupachatelství. Zákon hovoří o tom, že cela má být hygienicky nezávadná a „odpovídat svému účelu“. Osoba v cele má právo na přístup k vodě a toaletě. Dále má právo na poskytnutí stravy 3x denně.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....