Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hudbu na technoparty v Ústí vypnuli až okolo jedenácté hodiny. Policie jinak řešila jen jednu krádež

Česko

  7:43aktualizováno  29. července 8:06
Ústí nad Labem - Odhadem kolem 3000 lidí bylo v sobotu večer na technoparty, která se od pátku koná v ústecké čtvrti Všebořice. Akce na soukromém pozemku by měla trvat do pondělí. Organizátoři slibovali, že ji na noc vypnou ve 22:00. Podle mluvčí policie Aleny Bartošové tak učinili až krátce po 23:00.

(ilustrační snímek) foto:  Petr Topič, MAFRA

Technoparty své okolí rušila přes den zejména hlasitou hudbou. Policie přes den žádný závažnější incident neřešila. „Zaznamenali jsme pouze majetkový delikt, a to v podobě krádeže mobilního telefonu a peněženky s doklady a platební kartou,“ uvedla Bartošová.

„Žádný závažnější incident jsme neřešili, účastníci poslouchají pokyny....
Aparatury začaly hrát až v sobotu ráno, vždy v noci by měly být vypnuté.

Akce se koná na soukromém pronajatém pozemku v krajském městě na dohled od všebořického sídliště. Místostarosta městského obvodu Centrum, kam Všebořice patří, Karel Karika zatím registruje jednu stížnost na hluk. Podle něj jako samospráva nemají možnosti situaci aktuálně řešit. „Od nás nešlo žádné povolení. Měli by dodržet noční dobu klidu,“ dodal. Dopoledne potvrdil, že mezi majitelem pozemku a organizátory akce panuje dohoda, že zvukové aparatury budou ve 22:00 vypnuty.

Technoparty na soukromém pozemku v ústecké čtvrti Všebořice.

Na místě bylo v sobotu odpoledne podle fotoreportéra ČTK asi 15 míst s reproduktorovými stěnami. Soundsystémy byly přes den otočené od sídliště směrem na Krušné hory. Podle něj bylo přes den také ve vzduchu cítit, že účastníci akce kouří marihuanu, opilých lidí ale moc neviděl. „Na běžných festivalech to bývá horší,“ dodal.

Kromě státních policistů na akci dohlíží i městští strážníci. „Máme na starost veřejný pořádek okolo. V noci žádné stížnosti nebyly, uvidíme, co dnešek. Doufáme, že dodrží, co slíbili, že to v deset večer vypnou,“ uvedl v sobotu dopoledne mluvčí ústecké městské policie Jan Novotný.

Bez problémů zatím probíhá akce z pohledu záchranné služby. „Máme zajištěný běžný provoz výjezdové základny Ústí nad Labem. Nemám zatím hlášenou žádnou zvláštní událost v souvislosti s technoparty,“ uvedl v sobotu po 17:00 krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Původně účastníci přijížděli od čtvrtka na louku u obce Chuderov nedaleko Ústí. Lokalita je ale v chráněné krajinné oblasti, proto je policie vyzvala k odchodu a účastníci se poté přemístili do Ústí. „Z pátečního odhadu 1000 účastníků se počty dnes navyšují příjezdem dalších osob,“ řekla Bartošová.

Na technoakci Falanx 2018 do 30. července zve na facebooku veřejná skupina C23CHTEKNO.

V Ústeckém kraji se konala technoparty například v roce 2015 u Červeného újezdu na Teplicku. Akce byla nahlášena jako soukromá a přijelo na ni zhruba 4000 lidí. Letos na přelomu dubna a května se na kraji Liberce konala technoparty Czarotek, té se zúčastnilo podle policie asi 7000 lidí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat