Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie chce obžalovat kvůli vyplácení odměn primátorku Liberce

Česko

  9:25
LIBEREC - Liberecká primátorka Martina Rosenbergová čelí návrhu na obžalobu. Společně s ní policie obžalovala generálního ředitele krajské nemocnice Jiřího Veselku a někdejšího krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursu.

Zastupitelé Liberce zvolili 28. dubna do čela města sociální demokratku Martinu Rosenbergovou foto: ČTK

Podle policie porušili zákon tím, že v září 2011 schválili na valné hromadě nemocnice vyplácení odměn 30.000 korun uvolněným členům krajského zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Hrozí jim za to až dva roky vězení, uvedl deník MF Dnes.

ČTĚTE TAKÉ

"Podle policie se dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Odměny v dozorčí radě nemocnice údajně v rozporu se zákonem pobírali Bursa a jeho dva kolegové z krajské rady Martin Sepp a Pavel Petráček (oba ČSSD). Policie ukončila vyšetřování a s návrhem, aby na obviněné byla podána obžaloba, předložila spis státnímu zástupci. Ten nyní studuje spis a pak rozhodne o dalším postupu," řekl mluvčí okresního státního zastupitelství Petr Hořín.

Jestli padne obžaloba, rozhodne žalobce v řádu několika týdnů.

Obvinění svoji vinu popírají

Všichni tři obvinění svoji vinu odmítají. "Jestli jsou v této republice lidé trestně stíháni za to, že zvednou ruku na valné hromadě, kterou připravoval někdo jiný, o něčem to svědčí. Mé svědomí je čisté," uvedl pro server iDnes.cz Zdeněk Bursa.

Za primátorku se postavili členové opoziční ODS a KSČM i koaliční strany. Uvěřili jí, že odměny pro členy dozorčí rady podepisovala beze jmen,a nevěděla, že je dostanou uvolnění radním.

Změna pro Liberec ale tvrdí, že primátorka věděla, kdo odměny dostane, napsal server iDnes.cz. "Ze zápisu z mimořádné valné hromady nemocnice konané v září 2011 jasně vyplývá, že bod o navýšení odměn dozorčí radě z deseti na třicet tisíc následoval těsně po jmenování jejích členů," upozornila liberecká zastupitelka Zuzana Tachovská.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...