Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila deset lidí kvůli veřejným zakázkám. Prohledala generální štáb

Česko

  8:48aktualizováno  19:26
Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala na Generálním štábu Armády ČR. Podle žalobců policie stíhá deset lidí, má jít o veřejné zakázky ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě. Vyšetřování se podle armády týká období za minulého vedení a nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení. O návrzích na vazbu rozhodne státní zástupce ve středu.

nterní mikrovlnná síť ministerstva obrany pokrývá celé Česko a armádě umožňuje komunikaci nezávislou na telekomunikačních operátorech.

Informaci o stíhání v úterý oznámilo na webu Vrchní státní zastupitelství. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli tomu v úterý podle žalobců provedla úkony trestního řízení. Ministerstvo obrany uvedlo, že policie zasahovala v některých armádních objektech. Podle České televize (ČT) vyšetřovatelé k zásahu přijeli mimo jiné na generální štáb.

Státní zástupce Adam Borgula dopoledne sdělil, že obvinění čelí devět lidí. Před polednem pak dodal, že zadržených je deset. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,“ napsal. Aktuální úkony trestního řízení provádí NCOZ a kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství, doplnil bez dalších podrobností.

Neuvedl zatím právní kvalifikaci trestných činů, pro něž se trestní stíhání vede. Pokud u některých obviněných navrhne vazbu, bude o ní rozhodovat soud, a to nejpozději do 24 hodin od obdržení spisu.

Podle webu iROZHLAS.cz bylo v případu obviněno šest lidí a tři firmy. Kriminalisté je viní z pletichy při zadání veřejné zakázky velkého rozsahu, korupce a úplatkářství. Nikdo z obviněných není z armády ani ministerstva obrany, uvedl server. O případném uvalení vazby na obviněné bude podle Radiožurnálu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 9.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že policie zasahuje v armádních objektech a že společně s armádou poskytuje policii maximální součinnost. Armáda později odpoledne informovala, že policejní zásah nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení české armády. „Šetřené skutky se vztahují k období před nástupem současného vedení ministerstva obrany a velení Armády ČR,“ sdělila.

Souvislosti s Dozimetrem

Podle Deníku N se zásah na generálním štábu týká desetimilionové zakázky, kterou získal v roce 2018 podnikatel Jindřich Špringl, kterého policie stíhá v kauze Dozimetr. Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že je i mezi šesti obviněnými lidmi i v aktuální kauze, uvedl web Seznam Zprávy.

Stíhaná je podle něj rovněž Špringlova firma Analogia a společnosti Tesla, TTC Telekomunikace. Z lidí čelí obvinění kromě Špringla ještě výkonný ředitel Tesly Pavel Birner, člen představenstva této společnosti Michal Nováček a prezident společnosti František Hála. Dále je podle serveru obviněn ještě Josef Šelepa, šéf holdingu, do nějž spadá firma TTC Telekomunikace, a advokát Ján Pajer.

„V současné době můžeme potvrdit, že ve společnosti TTC Telekomunikace probíhají úkony trestního řízení a společnost se seznamuje se všemi listinami a po poradě s vedením společnosti na toto bude adekvátně reagovat,“ sdělila za firmu Hana Novotná.

Web Seznam Zprávy uvedl, že podle policejního spisu se Špringl dohodl se společností Tesla, že se jeho firma Analogie o servis mikrovlnné sítě nebude ucházet výměnou za podíl ze zakázky. Zároveň se tajně domluvil se zástupci firmy Jimi, aby do tendru podali vlastní nabídku. Když zakázku firma Jimi vyhrála, nabídl Špringl Tesle, že zajistí odstoupení vítěze výměnou za subdodávku pro svoji firmu Analogia, uvádí Seznam Zprávy.

Kauzu Dozimetr, jež zahrnuje ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP), rovněž dozoruje státní zástupce Borgula. Policie v ní Špringla konkrétně viní z podplácení u zakázek na rádiový systém DPP a na kamerový systém v metru.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...