Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Po razii na ministerstvu průmyslu zadrželi několik lidí, policii zajímaly dotace

Budova ministerstva průmyslu a obchodu na pražském Dvořákově nábřeží.

Budova ministerstva průmyslu a obchodu na pražském Dvořákově nábřeží. foto: Profimedia.cz

Policisté v úterý zasahovali na ministerstvu průmyslu a obchodu. Podle prohlášení resortu se zajímali o dotační výzvy z let 2016 až 2018. Informaci o přítomnosti detektivů na ministerstvu pro iDNES.cz potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V souvislosti s úterním zásahem policie zadržela několik lidí, uvedl žalobce. Kriminalisté však zatím nikoho neobvinili.
  14:59aktualizováno  16:56

Mluvčí resortu Vojtěch Srnka nejprve podle deníku Blesk uvedl, že policie zasahovala v Agentuře pro podnikání a inovace, kterou MPO zřizuje. To však následně Srnka popřel. Podle dostupných informací byli policisté v hlavní budově MPO.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, Aleš Cimbala pro iDNES.cz zásah potvrdil. „Mohu potvrdit, že policejní orgán realizuje úkony ve věci, ve které dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení vykonává zdejší státní zastupitelství,“ řekl Cimbala pro iDNES.cz.

„Jde o dotační výzvy z let 2016 až 2018“

Současně však uvedl, že s ohledem na aktuální stav věci, pobíhající realizaci úkonů přípravného řízení trestního, a neveřejnost přípravného řízení nebude k věci poskytovat bližší a podrobnější informace.

„Mohu potvrdit, že provádíme úkony trestního řízení v sídle ministerstva průmyslu a obchodu v Praze,“ potvrdila rovněž pro Novinky.cz zastupující mluvčí NCOZ Barbora Kudláčková s tím, že další podrobnosti nelze nyní sdělit.

O přítomnosti policistů na úřadě informovalo na sociální síti X i samotné ministerstvo průmyslu a obchodu. „Od dnešního dopoledne poskytujeme součinnost příslušníkům policie, kteří v našich prostorách provádějí úkony trestního řízení. Podle předběžných informací jde o dotační výzvy z let 2016 až 2018,“ napsalo v prohlášení s tím, že bližší detaily v tuto chvíli poskytovat nemůže.

V letech 2016 až 2018 se na ministerstvu průmyslu vystřídali čtyři ministři. Do února 2017 to byl sociální demokrat Jan Mládek. Po něm na měsíc převzal resort tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, než se funkce v dubnu ujal další člen ČSSD Jiří Havlíček.

V půlce prosince 2017 resort připadl v nové vládě Andreje Babiše hnutí ANO, do čela ministerstva nastoupil Tomáš Hüner, kterého na konci června 2018 vystřídala Marta Nováková známá svým prohlášením, že mobilní data jsou v Česku drahá, protože je lidé málo využívají.

Autoři: ,