Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila zástupce humanitární organizace z podvodů, týkají se nemocnice pro děti z válečných zón

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Benešov Policie obvinila představitele humanitární organizace Mezinárodní dětský kříž ze dvou podvodů. Týkají se nemocnice pro děti z válečných zón, jež se nikdy nepostavila. Finančně ho podpořily Vatikán i Plzeňské biskupství, výše škody je v milionech, napsal v pátek server Aktuálně.cz. Organizace se do povědomí veřejnosti dostala poté, co se zastala premiéra Andreje Babiše (ANO) ve sporu o syrské sirotky.

„Okresní státní zastupitelství v Benešově vykonává dozor nad vyšetřováním zločinu podvodu, způsobena značná škoda, a přečinu podvodu, způsobena větší škoda. Usnesení o zahájení trestního stíhání jedné fyzické osoby bylo vydáno 17. března tohoto roku,“ potvrdila serveru Aktuálně.cz náměstkyně benešovských žalobců Jana Sůsová. Vyšetřování by se podle ní mohlo uzavřít v červnu.

„Výše škody je v řádech milionů korun,“ sdělila serveru mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová. V případě uznání viny hrozí pachateli až pět let za mřížemi.

Identitu stíhané osoby policie ani žalobci podle Aktuálně neupřesnili. Za Mezinárodní dětský kříž vystupovala jako ředitelka Taťjana Horáková. „Právě ona představila projekt na vybudování nemocnice pro děti z válečných zón, pro který sháněla peníze a jejž nyní policie vyšetřuje. Špitál měl vyrůst ve vísce Zahořany, jež je součástí města Bystřice na Benešovsku,“ píše server. Nemocnice nikdy nevznikla.

Dvojice podvodů se podle žalobkyně Sůsové odehrála v letech 2013 až 2018. Právě na počátku tohoto období se projekt začal připravovat. Vatikán oslovila Horáková v roce 2015. „Tenkrát žádala papeže Františka o příspěvek na to, že by se léčily děti postižené válkou v Sýrii a Iráku. Papeži jsem to doporučil, opravdu jí pak poslali 100 tisíc dolarů. Nakonec z toho nevzešlo nic,“ řekl Aktuálně.cz emeritní plzeňský biskup František Radkovský. Částkou přes 50 000 korun přispělo na projekt i biskupství. Radkovský vykonával úřad do roku 2016.

Organizace Mezinárodní dětský kříž podle oficiálních údajů v minulosti sídlila v budově v pražské ulici Politických vězňů, již vlastní a kde má zázemí centrála KSČM. Dětský kříž také uváděl své sídlo na adrese Krajského výkonného výboru KSČM v Ústí nad Labem. Podle svědectví však na žádném z míst reálně nepůsobil, píše server. V listopadu 2019 organizaci zrušil Městský soud v Praze a nařídil její likvidaci. Dětský kříž v rejstříku neuváděl úplné a pravdivé údaje.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...