18. června 2010 20:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila muže, který pozval vůdce Ku-Klux-Klanu do Prahy

Neonacisté (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neonacisté (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Policie obvinila kvůli extremismu dva muže - jedním z nich je údajně Filip Vávra, který stál podle médií u zrodu neonacistického Národního odporu a v minulosti byl spojován i s mezinárodní neonacistickou organizací Blood and Honour (Krev a čest).

Policie obvinila Vávru obvinila z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Souvisí to údajně se šířením materiálů s neonacistickou tematikou. Informovaly o tom dnes televize Nova a server tn.cz.

Policie odmítla k případu sdělit další informace. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták televizi jen obecně sdělil, že policie obvinila dva muže. Ani Vávra, kterého policie podle Novy sledovala delší dobu, nechtěl záležitost komentovat.

Čtěte více

Vávra stál za loňskou návštěvou bývalého vůdce Ku-Klux-Klanu Davida Duka v Česku. Dukova návštěva skončila jeho zadržením a vyhoštěním. Policisté ho vinili z toho, že ve své knize Moje probuzení, která v tuzemsku vyšla, popírá holokaust. Žalobce později stíhání zastavil.

Filip Vávra (uprostřed), který je spojován s neonacistickým Národním odporem, a advokátka Klára Slámová (vlevo) spolu s dalšími čekají před policejní služebnou v Praze

Extremisté v hledáčku policistů

Policie v posledních dvou letech zaměřila na příznivce extremismu větší pozornost. Civilní kontrarozvědka, Bezpečnostní informační služba, počátkem května uvedla, že aktivita pravicových extremistů v prvních třech měsících letošního roku poklesla.

Vývoj neonacistické scény podle služby ovlivnily zejména loňské zásahy policie proti jejím členům a soudní řízení ukončené zákazem Dělnické strany (DS). Pravicoví radikálové jsou tak v současné době roztříštěnější a nejednotnější.

Extremismus roste

Podle zprávy ministerstva vnitra o problematice extremismu v roce 2009 stoupl počet lidí obviněných v souvislosti s extremismem loni v Česku oproti roku 2008 o polovinu.

Množství extremistických trestných činů se zvýšilo o více než pětinu, z hlediska celkové kriminality je ale podíl těchto trestných činů stále minimální - tvoří jen 0,07 procenta. Jako nejzávažnější případ loňského roku zpráva uvádí dubnový žhářský útok na dům romské rodiny ve Vítkově na Opavsku.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz