Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stát nákupem drahých respirátorů nepochybil, uvedl NCOZ. Levnější varianty podle něj nebyly

ilustrační snímek foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Policie odložila případ nákupů údajně předražených ochranných pomůcek proti covidu, které loni na jaře pořídilo ministerstvo zdravotnictví. Právu to řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Stát podle kriminalistů neutrpěl škodu, levnější varianty neexistovaly.
  8:42

Ministerstvo kupovalo na začátku pandemie respirátory za 777 korun za kus z Číny. Podle kriminalistů tím ale stát neutrpěl škodu a s ohledem na ochranu zdraví neexistovaly výhodnější alternativy. Nabídky však měl resort i za 85 korun.

Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle Národního kontrolního úřadu (NKÚ) 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. Vyplývá to ze zprávy, kterou NKÚ zveřejnil v březnu letošního roku.

Většina dodavatelů podle NKÚ byla doporučena česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, čínským velvyslanectvím, čínským ministerstvem obchodu a zdravotnictví nebo čínskými regionálními vládami.

Ceny podle ministerstva zdravotnictví šplhaly zejména kvůli vysokému zájmu a potřebě ochranných pomůcek v zemích celého světa.

Chaos, podcenění a respirátory za 777 korun. NKÚ prověřil stát kvůli pandemii

„Panovala bezprecedentní situace v obchodování s danými komoditami provázená nejrůznějšími ochranářskými, obchodně politickými, epidemiologickými opatřeními a horečnými nákupními aktivitami všech států. V důsledku těchto okolností vzrostly v daném období mnohanásobně ceny osobních ochranných pomůcek na českém i mezinárodním trhu, měnily se každým okamžikem, několikrát denně, a to v závislosti na mnoha aspektech, které s ohledem na danou situaci byly zhola nepředvídatelné a bylo zcela nezbytné na ně operativně reagovat,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

Trestní oznámení kvůli chaosu při nákupech

Případ předražených pomůcek se dostal k Městskému státnímu zastupitelství v Praze v loňském dubnu. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podal trestní oznámení, ve kterém uvedl, že podle veřejně dostupných informací nakupovalo ministerstvo zdravotnictví v některých případech zdravotnický materiál za výrazně vyšší ceny, než je obvyklé.

Upozornil také na nákupy od firem Recea Prague, La Factory a De Sol Investments, které podle Jurečky v minulých letech vykazovaly minimální nebo žádné tržby a v některých případech byly proti jejich jednatelům vedeny exekuce.

Premiér Andrej Babiš proto v loňském roce požádal dopisem prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu, aby úřad prověřil nákupy zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek v rámci nouzového stavu. Kala premiéra v odpovědi ujistil, že NKÚ se tomuto tématu věnuje od samého počátku. 

Ve zprávě, kterou NKÚ vydal v březnu letošního roku, stojí, že chaos v nákupu ochranných pomůcek vyvolala existence dvou nákupních týmů.

„Samotné nákupy ochranných pomůcek provázel chaos daný i tím, že na ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu vnitra existovaly na sobě nezávislé nákupní týmy, které nespolupracovaly. Vše pak vyústilo ve smluvní podmínky nevýhodné pro stát, výrazné rozdíly v cenách srovnatelných OOP (osobní ochranné prostředky pozn. red.), nedostatky v jejich kvalitě a problémy s dopravou ze zahraničí,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Autoři: ,