26. července 2014 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie odposlouchávala redaktora Práva i Janka Kroupu. Kvůli Pandurům

Janek Kroupa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Janek Kroupa | foto: MAFRA-Dalibor Glück

PRAHA Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odposlouchávali v roce 2011 novináře deníku právo a MF Dnes a také vysoké představitele policie a justice. Odposlechy byly součástí vyšetřování úniku a prozrazení identity utajovaného svědka v kauze obrněných transportérů Pandur.

Okresní soud v Ostravě v červenci 2011 nařídil odposlechy tehdejšího novináře MF Dnes Janka Kroupy a redaktora deníku Právo Jakuba Svobody. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tehdy dostal také povolení pro odposlouchávání kolegů z protikorupční policie. Informoval o tom deník Právo. O jejich nasazení měl údajně žádat Rostislav Bajger z olomouckého Vrchního státního zastupitelství.

Novinář Janek Kroupa tehdy pracoval jako redaktor MF Dnes a zabýval se právě kauzou předraženého nákupu transportérů Pandur. Skrze odposlechy chtěli policisté zjistit, odkud získali novináři informace o utajovaném svědkovi. Došlo totiž k prozrazení jeho identity. Ukázalo se, že utajovaným svědkem byl rakouský manažer dodavatele Pandurů Stephan Szücs.

Dále měla policie podle informací Práva odposlouchávat například tehdejšího ředitele protikorupčního útvaru Tomáše Martince, jeho náměstka Jiřího Veselého nebo vyšetřovatele případu Pandury Františka Zahálky.

Kvůli kauze Pandur stojí nyní před soudem Marek Dalík, bývalý poradce premiéra Mirka Topolánka. Je obviněný z podvodu.

hmHana Mazancová