Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Policie si přišla pro účetnictví do firmy, ve které má podíl dopravní podnik

Česko

  15:28
PRAHA - Pražský dopravní podnik už má zase oplétačky s policií. Ve čtvrtek totiž několik policistů zavítalo do firmy Rencar Praha, v níž městský dopravce vlastní 28procentní podíl. Vyšetřovatelé si do společnosti, kterou majoritně ovládá reklamní skupina JCDecaux, přišli pro dokumenty z účetnictví společnosti.

Ilustrační foto foto: Týdeník Policie

„Společnost Rencar při šetření bude poskytovat Policii ČR plnou součinnost. Rencar je dlouhodobě, pravidelně a detailně auditovaná firma. Všechny předchozí audity potvrdily nezávadnost hospodaření. Společnost Rencar není obeznámena s tím, čeho šetření Policie ČR týká,“ zaslal LN vyjádření generální ředitel JCDecaux Pavel Slabý.

Monopol na reklamu? Praha přešlapuje nad 'nekonečnou' smlouvou

Městské státní zastupitelství v Praze odmítlo poskytnout bližší detaily. „V tuto chvíli k tomu nebudeme poskytovat žádné informace,“ sdělila LN mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová. Podle zdrojů LN blízkých vedení dopravního podniku přišli policisté takzvaně „na zdvořilou návštěvu“, tedy v civilu.

O tom, kvůli jakému obchodnímu případu policie do firmy Rencar Praha zavítala, zatím nejsou informace. „Nic konkrétního jsme se od policie nedozvěděli,“ dodal Slabý. Manažer pobýval v době policejní návštěvy v zahraničí a zatím nebyl pozván na policii k podání vysvětlení. Informace v pátek neměl ani Jaroslav Ďuriš, šéf dopravního podniku, který v Rencaru drží minoritní podíl.

Na reklamě v novém metru bude vydělávat kritizovaná firma Rencar

Známo je pouze to, že mezi dopravním podnikem a firmou v poslední době panují napjaté vztahy. Pražský dopravce v polovině ledna oznámil, že nechá vypracovat posudek, který prověří dlouholeté smlouvy firmy Rencar. Ta v městské hromadné dopravě provozuje reklamu. Dohoda mezi Rencarem a dopravním podnikem pochází z roku 1997 a má trvat do roku 2031.

Firma Rencar Praha je mimo jiné známá tím, že v jejích orgánech skončilo několik politiků. Členem dozorčí rady je například někdejší radní pro dopravu za TOP 09 Jiří Pařízek nebo někdejší místopředseda senátu za ODS Jiří Šneberger.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...