1. března 2017 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kriminalisté zasahovali ve firmě, která odvádí Praze desítky milionů za reklamu

Policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto | foto: Týdeník Policie

PRAHA Kriminalisté ve středu ráno zasahovali v sídle společnosti Rencar, která spravuje reklamní plochy pražského dopravního podniku. Zásah policie je součástí prověřování, jež vyšetřovatelé vedou proti firmě více než rok. Společnost proslula mimořádně dlouhým kontraktem s pražským dopravcem, podnik ji však loni v březnu vypověděl.

„Společnost Rencar Praha plně spolupracuje s Policií České republiky. Její zástupci se dnes dostavili do sídla firmy, aby převzali doplňující dokumenty,“ potvrdil zjištění serveru Lidovky.cz mediální zástupce firmy Mirek Deneš. Ačkoliv společnost popisuje zásah policie jako poklidnou návštěvu, podle informací serveru Lidovky.cz museli zaměstnanci kvůli sběru dokumentů opustit budovu.

Zásah vyšetřovatelů navazuje na jejich předchozí návštěvu společnosti v pražském Karlíně, jenž se uskutečnila loni v lednu. Tehdy si policie odnesla na 30 krabic dokumentů vztahující se k hospodaření firmy. „Jedná se o zcela standardní a předpokládaný postup, kdy si policie dovyžádala další dokumenty. Obrátili s žádostí o doplňující informace, které jim společnost Rencar bez jakýchkoli problémů předala,“ řekl serveru Lidovky.cz ke středeční aktivitě Deneš.

Policisté rozkrývají účetnictví firmy pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze. „V této věci vedeme jedno prověřování, v souvislosti s tím se však nebudeme vyjadřovat ani k probíhajícím úkonům,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí městských žalobců Štěpánka Zenklová. Případ zpracovává Národní centrála proti organizovanému zločinu, ani její lidé však nechtějí nic prozradit. „K vašemu dotazu nebude náš útvar poskytovat žádné informace,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Smlouva s radnicí měla platit až do roku 2031, magistrát ji vypověděl

Lze se tak jen dohadovat, pro podezření z jakého trestného činu se policie hospodařením společnosti zabývá. Vzhledem ke stadiu řízení je jasné pouze to, že kriminalisté dosud v souvislosti s tímto případem nikoho neobvinili. Společnost Rencar patří do mezinárodní skupiny JCDecaux. Skoro třetinový podíl v Rencaru drží pražský dopravní podnik, pro nějž se společnost stará o reklamu.

V Praze se ve středu dopoledne utopil potápěč při čištění nádrže v areálu firmy...
Plocha využívaná Rencarem v pražském metru.

Právě kvůli správě reklamy pražského dopravce se s firmou už několik měsíců dopravní podnik pře. Mimořádně dlouhý kontrakt z roku 1997 měl platit až do konce 2031, dopravce však z něj kvůli jeho údajné nevýhodnosti vycouval. Rencar odvádí z pronájmu reklamních ploch městské společnosti 70 až 90 milionů korun ročně, podnik by si však představoval víc. Smlouvu tak k loňskému 30. březnu vypověděl.

Rencar se brání žalobou u Obvodního osudu pro Prahu 9, jenž má určit její platnost. Firma považuje kontrakt za nevypověditelný. Snahu dopravního podniku se ze smlouvy vyvázat přičítá údajné mediální kampani. „Poslední dva roky jsme vystaveni opakovaným útokům s cílem poškození naší společnosti. Bohužel veškerá korektní jednání a vstřícné nabídky, které jsme učinili, se ze strany dopravního podniku zcela míjela účinkem,“ uvedl před časem šéf firmy Pavel Slabý.

Co je společnost Rencar

Společnost byla založena roku 1990 jako dceřiná firma Dopravního podniku hlavního města Prahy. Od roku 2001 je majoritním akcionářem společnost Europlakat, jenž je součástí mezinárodní skupiny JCDecaux.
Rencar provozuje a zprostředkovává reklamní plochy v dalších více než 40 městech Česku.
Spektrum ploch je od interiérů vozů tramvají autobusů, metra přes stanice metra, exteriérové fólie na prostředcích MHD až po celoplošné reklamy na všech typech dopravních prostředků v celkovém počtu ploch kolem 70 tisíc.

jhoJan Horák

Najdete na Lidovky.cz