Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podivná schůzka. Chtěli ‚Rittigovi‘ právníci peníze ze zakázky dopravního podniku?

Právo

  17:43
PRAHA - V centru Prahy se v lednu uskutečnilo zvláštní setkání. Právník David Michal z kanceláře MSB Legal spojované s lobbistou Ivem Rittigem chtěl údajně peníze po podnikateli Jindřichu Špringlovi jehož firma spolupracuje se společností AŽD na zakázkách pro pražský dopravní podnik.

Pražský dopravní podnik, ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podivné setkání se uskutečnilo na začátku roku v restauraci Italia na Staroměstském náměstí. Kromě Špringla a Michala se ho účastnil také lobbista blízký pražské TOP 09 Pavel Dovhomilja. Informoval o tom Český rozhlas.

Pražský dopravní podnik se zbaví ‚věčné‘ reklamní smlouvy. Vyhazuje Rencar

Celá schůzka se točila kolem jediného tématu – manažer advokátovi z MSB Legal nechtěl zaplatit peníze ze zakázky na zabezpečení metra. „Vy jste vůbec nic nezařídili,“ bránil se podle ČRo na nahrávce Špringl.

„Ten projekt má dvě roviny. Jedna rovina je ten pán na primu(Roman Juřík - manažer AŽD – pozn. red.). A ta jeho část, která se má nějak odehrávat, ten se s námi od začátku schází,“ zaznělo v nahrávce, kterou má Radiožurnál k dispozici. Roman Juřík se podle rozhlasu k podivnému rozhovoru odmítl vyjádřit.

Vydírání?

Do restaurace Italia později dorazil ještě jeden host. Byl jím šéf auditu pražského dopravního podniku Jan Kopecký. Do diskuse s ostatními se ale moc nezapojoval. Svou přítomnost v podniku později vysvětloval tím, že přišel náhodou. „O této schůzce jsem nevěděl,“ komentoval podivné setkání šéf DPP Jaroslav Ďuriš.

„Pan Michal po mně chtěl nějaké peníze, já jsem mu vysvětlil, že mu žádné peníze nedlužím, že spolu nemáme žádné obchodní závazky,“ okomentoval nezvyklé setkání Špringl s tím, že podle něj šlo ze strany advokáta MSB Legal o vydírání.

David Michal ale jeho slova odmítl. S manažerem se prý sešel kvůli vypořádání pohledávek z minulosti.

Kazuy Davida Michala

Advokát David Michal figuruje i v dalších kauzách. Vyšetřovatelé jej viní například z toho, že se podílel na úniku informací z BIS. Michal je obžalován společně s Janou Nečasovou.

Obžalován je také v kauze Oleo Chemical nebo a zpovídá se také údajného uplácení v nemocnici Na Homolce.

Autoři: