Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odveta pro Rittiga? Sitta by se mohl stát ředitelem Státních tiskáren cenin

Podnikatel Vladimír Sitta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Vladimír Sitta. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministerstvo financí na začátku týdne vypsalo výběrové řízení na post generálního ředitele Státní tiskárny cenin která v minulosti za éry kontroverzního ředitele Richarda Bulíčka „proslula“ rozdáváním desetigramových zlatých plíšků politikům a podnikatelům. Lidové noviny zjistily, že účast ve výběrovém řízení zvažuje muž, který před pěti lety rozvrátil mocenské pořádky v Praze: Vladimír Sitta.

Pokud by se Vladimíru Sittovi povedlo uspět v tendru na nového šéfa Státní tiskárny cenin, mohl by někdejší oznamovatel korupce obchodně zatopit skupině, která proti němu nastartovala trestní stíhání a připravila jeho rodinu o tiskárnu.

Byl by to pikantní příběh. V polovině roku 2011 došla soudnímu znalci v oblasti tiskařství trpělivost a veřejně oznámil, jakým způsobem je přes výrobu jízdenek tunelován pražský dopravní podnik. Figurou, na kterou tehdy v této souvislosti Sitta ukázal, byl mocný lobbista Ivo Rittig. Policie následně začala skupinu podnikatelů, manažerů a advokátů stíhat. Nicméně pro Sittu nastaly krušné časy. „Odměnou“ za jeho výpad proti vlivné skupině mu bylo, že po zásazích Rittigových spřízněných právníků a byznysmenů Sittova rodina přišla o tiskárnu Neograph. Navíc spolu se svým otcem Sitta skončil u soudu kvůli údajnému okrádání vlastní společnosti.

Peprná odplata

Nyní se Sitta nadechuje k odvetě. Přemýšlí totiž o kandidatuře na post šéfa státní tiskárny, které mimo jiné dodává ceninové papíry na výrobu alkoholových a cigaretových kolků společnost SPM – Security Paper Mill. Proč je tato firma zajímavá? Původním názvem jde o společnost Neograph, kterou vybudoval Sittův otec a ve které v roce 2013 po zásahu státních zástupců a právníků ztratil 50procentní podíl. Současnou tiskárnu SPM ovládá podnikatel a finančník Michael Broda, jehož jméno zaznělo v policejních odposleších při vyšetřování kauzy Nagygate zachycujících debatu mezi Rittigem a jemu blízkým právníkem Davidem Michalem (MSB Legal) v pražském hotelu Ventana.

Sitta, který LN potvrdil možnost své kandidatury, již na konci loňského roku pro ministerstvo financí (kterému státní tiskárna patří) sepsal takzvaný byznysplán pro období od ledna 2016 do června 2017. V dokumentu, jejž má redakce k dispozici, Sitta navrhuje strategii, jakým způsobem rozvíjet podnikatelské aktivity společnosti (například nové služby sledování pohybu a originality zboží nebo takzvané chytré alkoholové kolky) a jak ušetřit v rámci hospodaření společnosti.

Vedle toho však v kolonce „aktuální hrozby rizika“ Sitta varuje před zakázkami pro „rittigovskou“ tiskárnu. „SPM papírna Štětí patří (jako jediný komerční subjekt) do top 10 zákazníků Státní tiskárny cenin a spolupráce narůstá obousměrně. SPM je přitom dle policie a soudů fakticky ovládaná osobou Ivo Rittig,“ píše se v Sittově byznysové analýze pro ministerstvo financí.

Háček s rozsudkem

Sittova přihláška či případný úspěch v soutěži o ředitelskou židli má však jeden nemalý kaz. Přestože soudce Alexander Sotolář ve svém zdůvodnění rozsudku konstatoval, že kriminalizace rodiny Sittových mohla být pomstou za to, že Sitta mladší na konci roku 2011 veřejně vystoupil proti Rittigovi a jízdenkové zakázce, Sittovi loni v září uložil nepravomocně roční podmínku za zneužití informace a postavení v obchodním vztahu. Sitta se odvolal a u vrchního soudu potřebuje uspět, neboť podmínkou pro post generálního ředitele státní tiskárny je čistý trestní rejstřík. Tuto podmínku by nesplnil, pokud by Sitta neuspěl. Nadějí pro odvolací řízení může být, že civilní soud ve stejném případu pravomocně rozhodl, že Sitta bývalou rodinnou firmu Neograph nijak nepoškodil.

Podnikatel má kvůli tomu obavu, aby se nestal nástrojem kritiky ministra financí Andreji Babišovi. „Nechci být politickou záminkou k útokům na ministra financí, ať už jím je, nebo bude kdokoli. Zadruhé moje zkušenost s oznámením tunelování dopravního podniku v Praze mě nepřesvědčila, že tento stát stojí o boj s korupcí a ochranu veřejných prostředků,“ připomíná hořkou zkušenost s oznámením jízdenkové aféry.

Šéf hnutí ANO Babiš výběrové řízení, do kterého lze podat přihlášky do 30. června, nechtěl komentovat. „Není to zatím aktuální. Myslím ale, že Sitta je poctivý člověk, kterého poškodili policisté,“ řekl LN ministr financí. Nový šéf tiskárny by se funkce měl ujmout začátkem září. Končícím ředitelem je Pavel Novák, který přišel v červnu roku 2014.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...