Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Co máme dělat? Jde na nás Šlachta s brokovnicemi? zjišťoval u Nečasové advokát Rittiga

Česko

  6:03
PRAHA - Zcela vážně zvažovali, že opustí Českou republiku. Ivo Rittiga a jeho právníky Davida Michala a Tomáše Jindru informace o zprávě tajné služby týkající se jejich aktivit hodně vyděsila. A policejní štěnice zaznamenala, že zvažovali únikový plán. A taky jejich úlevu, když se od Jany Nečasové (dříve Nagyové) dozvěděli, že na ně „nejede Šlachta s brokovnicí“. Kvůli úniku zprávy BIS jsou všichni obžalováni.

Kauza Oleo u soudu. Ivo Rittig (vpravo) a advokát David Michal. foto:  Petr Topič, MAFRA

O existenci zprávy tajné služby se Rittig s Michalem podle obžaloby v kauze úniků utajované informace Bezpečnostní informační služby dozvěděli právě od Nečasové. Advokátovi Jindrovi o ní měl pak říct tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl s tím, že je to „průser“. Předtím se totiž Bendl měl sejít s premiérem Nečasem, jemuž byla zpráva určena. Jindra pro někdejšího ministra zemědělství pracoval jako poradce.

Před parťákem, a tak vás beru, nelžu, nekradu, napsal Rittig Nečasové

Trojice pak v pražském hotelu Ventana 27. března 2012 začala rychle jednat, aby zjistila, o čem materiál pojednává. Obžaloba, s nímž se seznámil server Lidovky.cz, staví právě na obsahu jejich hovoru zachyceném policejními mikrofony. Díky nim může celé dění barvitě vykreslit.

Nenápadným autem

Michal se ještě týž den v 17:30 měl vypravit za Nečasovou do Hrzánského paláce: nenápadným autem a vystoupil raději za rohem. Rittig radil Michalovi, co na klíčové návštěvě říct a naléhal na něj, „že informace musí získat, protože musí vědět, co se děje“. A zjevně se také připravoval, co dělat v případě, že zpráva pro ně vyznívá nepříznivě.

„Jindra má skončit (není zřejmé v jaké funkci) a Rittig se má odstěhovat. Jindra uvádí, že musí vědět, jestli opravdu mají jít do prdele, nebo se jen stáhnout,“ reprodukují vyšetřovatelé rozhovor trojice. „Všechno končí, když se nebude vědět, o co jde,“ strachoval se podle nich Rittig.

Jana Nečasová

Úleva po schůzce

Úlevu přinesla až schůzka s Nečasovou, po níž Michal podle obžaloby telefonoval Rittigovi a spěchal zpět do hotelu Ventana, aby její průběh a především obsah tajné zprávy převyprávěl. „Je tam nasbírána spousta věcí...má souvislost s penězi, neboť se blíží účtování,“ tlumočí obžaloba, jak lobbista vypráví Jindrovi, co se o schůzce z telefonu dozvěděl.

Rittig pak podle policistů ujišťoval Jindru, že zpráva není policejní, ale pochází z BIS. Mělo z ní vyplynout, že skupina kolem lobbisty vydělává na „čtyřech zlatých žilách“, za nimiž se skrývají konkrétní státní subjekty, které však obžaloba nejmenuje.

Setkání s Nečasovou zjevně uklidnilo i Michala. „Sděluje, že hlavně, že nejde o žádný masakr, žádný Janoušek 2 (odsouzený lobbista Romana Janoušek) nebo Šlachta (ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta),“ líčí policie konverzaci v hotelu po Michalově návratu.

Michal pak ve Ventaně vyprávěl další obsah hovoru s Nečasovou: „Sdělil jí, že je rozdíl, jestli na ně jedou tanky se Šlachtou nebo jestli ‚pindá‘ nějaký agent. Dále uvedl, že požádal Nečasovou o sdělení, zda se něco děje, zda po nich jde Šlachta s brokovnicemi nebo co kurva mají dělat. K tomu měla Nečasová uvést, že tak tomu není, že premiér je jen opatrný z důvodu zpráv od BIS.“

Petr Bendl

Obviněný advokát: Fenomenální

Obžalovaný lobbista již prostřednictvím advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové odmítl, že by někdy disponoval utajenými informacemi BIS a obžalobu označil za nesmyslnou. Stejně jí komentuje i advokát Michal.

„Nikdo jí (Nečasové) to neřekl, z BIS neunikla, ale přesto mi to sdělila. Fenomenální,“ napsal na svůj twitterový účet. Naráží tak na fakt, že policie nezjistila, jak se Nečasová k obsahu tajné informace dostala. I exministr Bendl, jenž v kauze figuruje jako svědek, odmítá, že by s kýmkoliv kolem Rittiga řešil obsah zprávy BIS.

Jak informoval server Lidovky.cz, obžaloba sice kvůli utajení nezmiňuje, o čem přesně zpráva pojednává. Lze však usuzovat, že jde o možný Rittigův vliv na státní pivovar Budvar. Kvůli Jindrově angažmá v dozorčí radě podniku premiér na Bendla tlačil, aby svého poradce spojovaného s Rittigem odvolal.

Soud ve druhém případu z kauzy Nagygate začne na konci května, Nečasové hrozí dva až osm let, Rittigovi, Michalovi a Jindrovi maximálně tři. Čtveřice je obžalovaná z ohrožení utajované informace.

Autor: